Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Kurs Jezus w Czterech Ewangeliach

2017-08-04
Okres wakacyjny dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu to czas odpoczynku po wszystkich wyzwaniach minionego roku formacji. Jest to również szansa na przeżycie różnego rodzaju rekolekcji oraz zdobywanie bardzo cennego doświadczenia w pracy duszpasterskiej pod okiem kapłanów.
W tym roku klerycy: Mateusz Starczewski, Karol Kalwa, Jan Tatarkowski, Jakub Kalinowski oraz Mateusz Wiśniewski uczestniczyli w kursie „Jezus w czterech Ewangeliach” organizowanym przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej. Dyrektorami tej szkoły jest Jolanta Zatorska oraz ks. Andrzej Kowalski, który pełni funkcję ojca duchownego naszego seminarium.
Szkoła Nowej Ewangelizacji prowadzi formację chrześcijańską. Zainicjował ją Jose Prado Flores, świecki katolik i ewangelizator. Dzięki prowadzeniu przeróżnych kursów, SNE pozwala doświadczyć spotkania z Jezusem, uczy jak głosić Dobrą Nowinę, oraz kształtuje głoszących to orędzie.

I tak też było w czasie kursu „Jezus w czterech Ewangeliach”, który odbywał się od 29 czerwca do 2 lipca br. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Już od samego początku można było doświadczyć bardzo przyjaznej i radosnej atmosfery. Dzień zaczynał się od osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Później po wspólnym śniadaniu, rozpoczynały się bloki nauczań, które przeplatane były zabawami i animacjami, które pomagały odświeżyć niekiedy zmęczone już ciało. Msza Święta codziennie sprawowana była około godziny 13. Oczywiście nie zabrakło obiadów, w czasie których nie tylko można było się posilić, ale każdy miał szansę jeszcze bardziej się poznać oraz podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, które rodziły się podczas nauczań. Po zjedzonym posiłku rozpoczynały się kolejne bloki „wykładów”. Dzień kończył się błogosławieństwem ks. Andrzeja. W czasie wszystkich nauczań i kazań na Eucharystiach przedstawiany był obraz Jezusa, widziany jakby w czterech wydaniach: jak każdy z Ewangelistów widział wydarzenia z życia Syna Bożego. Klerycy w czasie kursu byli uczestnikami, ale także pomagali w prowadzeniu modlitw, przygotowaniu kaplicy. Byli „przewodnikami” na korytarzach seminaryjnych oraz tłumaczyli uczestnikom sztukę zmywania naczyń.

Czas spędzony podczas tego kursu na pewno można uznać za udany. Mieliśmy możliwość osobistego wyciszenia i modlitwy, spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi, jak również doświadczenia nowej formy pracy duszpasterskiej, co jest dla nas bardzo cenne.


kl. Mateusz Wiśniewski


Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies