Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Ingres Biskupa Wiesław Śmigla

2017-12-14
W niedziele 10 grudnia 2017r., w katedrze św. Janów w Toruniu odbył się ingres nowego ordynariusza toruńskiego, ks. bp Wiesława Śmigla. Zastąpił on dotychczasowego pierwszego biskupa Diecezji Toruńskiej Andrzeja Suskiego.
W uroczystości uczestniczyło 40 biskupów m.in. nuncjusz Apostolski w Polsce, prymas Polski, duchowieństwo, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych a także licznie zgromadzeni wierni świeccy.
           
Ingres rozpoczął się od odczytania przez nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abp Salvatore Pennachio bulli nominacyjnej Ojca Świętego Franciszka, na mocy której powołał nowego biskupa toruńskiego. Następnie nuncjusz Apostolski przekazał ks. bp Wiesławowi Śmiglowi pastorał który jest symbolem władzy pasterskiej w Kościele.
           
Przedstawiciele wiernych oraz duchowieństwa złożyli przed nowym biskupem homagium, który jest aktem czci, szacunku i posłuszeństwa.
           
W homilii nowy biskup toruński powiedział że będzie zabiegał o to, by diecezja stała się domem gościnnym dla każdego wierzącego człowieka. Wierzących zachęcił by stawali się gorliwymi uczniami i misjonarzami, gotowymi w każdej godzinie życia głosić radość Ewangelii.
           
Na zakończenie Mszy świętej odczytano list prezydenta RP, Andrzeja Dudy, swoje życzenia przekazali także nowemu biskupowi toruńskiemu przedstawiciele władz miejskich, samorządowych Torunia i województwa kujawsko pomorskiego.


kl. Michał Kowałkowski
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies