Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   I Ogólnopolskie Forum Ceremoniarzy WSD

2018-03-11
„Liturgia. Zaangażowanie ciała – zaangażowanie ducha?” – pod takim hasłem w dniach 2-4 marca 2018 r. odbyło się Ogólnopolskie Forum Ceremoniarzy Wyższych Diecezjalnych Seminariów Duchownych, zorganizowane przez Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Wzięło w nim udział około czterdziestu przedstawicieli dwudziestu czterech seminariów z różnych części Polski. Toruńskie seminarium reprezentowali: Dominik Kabaczyński – ceremoniarz seminaryjny oraz Tomasz Gutowski – animator liturgiczny kursu II. Ceremoniarze zjechali się do Poznania, aby wspólnie przeżywać liturgię, zgłębiać jej tajniki i wymienić się między sobą doświadczeniami w jej przygotowywaniu.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję na modlitwę, zwiedzenie Muzeum oraz Archiwum Archidiecezji Poznańskiej oraz wspólne rozmowy. Drugiego dnia odbyła się sesja naukowa, podczas której ks. bp Adam Bałabuch – przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP – podzielił się informacjami o aktualnych pracach Komisji, a swoje referaty wygłosili liturgiści z różnych uniwersytetów. Po obiedzie głos zabrali studenci, którzy wygłosili ośmiominutowe komunikaty dotyczące omawianych treści. Wieczornym gościem spotkania był o. Albert Szostak OSPEE, ceremoniarz Jasnej Góry, który podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem przygotowania wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze oraz swojej pracy w tym miejscu. W niedzielę ceremoniarze wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Po niej zostali oprowadzeni po bazylice katedralnej oraz odwiedzili Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Po obiedzie klerycy rozjechali się do swoich seminariów, żywiąc nadzieję, że inicjatywa takich spotkań będzie kontynuowana i ponownie spotkają się w przyszłym roku.


kl. Dominik Kabaczyński, kurs IV
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies