Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Rekolekcje wielkopostne prowadzone przez kleryków

2018-03-13
Tak jak dla żołnierza ćwiczenia na poligonie lub przyszłego nauczyciela praktyki pedagogiczne w szkole, tak dla kleryka nieocenioną szansą na oswajanie się i wprawianie w przyszłą posługę kapłańską są prowadzone przez niego rekolekcje.
Wielki Post to czas łaski i zbawienia. Od wielu lat ten okres w seminarium zaczynamy rekolekcjami, żeby dobrze wejść w ten czas i wykorzystać go jak najlepiej na zbliżenie się do Pana Boga. Podobne ćwiczenia duchowe są organizowane w każdej parafii: ksiądz proboszcz zaprasza rekolekcjonistę, który przez przygotowane kazania, konferencję i nabożeństwa głosi Dobrą Nowinę i pomaga parafianom owocnie przeżyć czas pokuty i zbliżających się świąt paschalnych. Wśród zapraszanych, którzy prowadzą rekolekcje są również klerycy. Tak jak dla żołnierza ćwiczenia na poligonie lub przyszłego nauczyciela praktyki pedagogiczne w szkole, tak dla kleryka nieocenioną szansą na oswajanie się i wprawianie w przyszłą posługę kapłańską są prowadzone przez niego rekolekcje.
            Co roku niektórzy z nas (z roku 5. i 4., czasami też z 3.) wyjeżdżają do parafii naszej diecezji i głoszą nauki rekolekcyjne. Zawsze jeździmy do szkół, do ludzi młodych. Korzyść jest tutaj z każdej strony, bo: my, klerycy, możemy dzielić się wiarą i nabywać duszpasterskie doświadczenie; ks. proboszcz danej parafii ma kogoś, kto pomoże mu w przygotowaniu serc młodych parafian na Wielkanoc i znajdzie wspólny język z uczniami; uczniowie mają szansę spotkać kogoś młodego, którego świadectwo i sposób bycia będzie bardziej przemawiał do ich serc.
            W tym roku wyjechało łącznie 15 kleryków do 11 szkół w różnych parafiach naszej diecezji. Byliśmy między innymi w Grudziądzu, Wąbrzeźnie, Świerczynkach, Toruniu i Czarnowie. Na takim rekolekcyjnym wyjeździe byłem również ja wraz z klerykiem Mateuszem Architą w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce, nieopodal Torunia. Nasze zadanie było nieco uboższe od pozostałych braci, ponieważ, de facto, nie głosiliśmy rekolekcji – prowadził je wówczas inny ksiądz. My natomiast zostaliśmy poproszeni o… zagranie meczu w piłkę nożną. Dzieci po przyjeździe z kościoła do szkoły miały z nami spotkanie, podczas którego w kilku słowach opowiedzieliśmy o sobie, co to jest seminarium i jak się w nim znaleźliśmy. Odpowiedzieliśmy też na kilka pytań, po których rozegraliśmy mecz. Przeciw sobie stanęły drużyna uczniów i klerycy wsparci dwójką nauczycieli WF-u. Graliśmy w sutannach, co dało wszystkim niezwykłą okazję zobaczyć biegających kleryków w ich codziennym stroju. Spotkaliśmy się też z głosami zdumienia, z jaką łatwością udaje nam się biegać po boisku. Musimy przyznać, że była to dla nas pierwsza okazja grania w piłkę w sutannie, ale doświadczenie z codzienności, kiedy w sutannie chodzimy, klękamy, czy wbiegamy po schodach wystarczyło, by zagrać dobry mecz i nikomu nie zrobić krzywdy.
            Widzimy i po raz kolejny przekonujemy się jak niewiele potrzeba, by zrobić coś dobrego – w naszym przypadku wystarczyło pograć w piłkę. Dziękujemy Bogu za to, że przez nas może przekonywać do Siebie młodych ludzi.

kl. Paweł Lewandowski, kurs IV
GALERIA ZDJĘĆ
Wąbrzeska wspólnota młodzieżowa "Effatha" współprowadziła rekolekcje
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
WRZ
5
Rocznica poświęcenia Katedry
Toruń - Katedra, godz. 18:00
PAŹ
20
Admissio
Toruń - Katedra, godz. 9:00
LIS
24
Uroczystość Chrystusa Króla
Toruń - Katedra, godz. 12:30
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies