Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Msza Święta z poświęceniem Krzyżma

2018-04-07
Przewodniczył jej ks. biskup Wiesław Śmigiel. Obecnych było około 220 księży, nawet z najdalszych krańców diecezji, którzy pragnęli sprawować mszę razem ze swoim ordynariuszem.

Dnia 29 marca 2018 roku, w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu odbyła się msza święta z poświęceniem krzyżma. Przewodniczył jej ks. biskup Wiesław Śmigiel. Obecnych było około 220 księży, nawet z najdalszych krańców diecezji, którzy pragnęli sprawować mszę razem ze swoim ordynariuszem.

    Msza rozpoczęła się procesyjnym przejściem pod ołtarz, po czym ks. biskup słowami wstępu wprowadził zgromadzony lud w symbolikę tego wydarzenia. Po czytaniach i ewangelii, mówiących o namaszczeniu Duchem Świętym Jezusa, posłanego by dać ludziom zbawienie, biskup Wiesław wygłosił homilie. Nawiązywała ona do symboliki olejów i ich znaczenia w czasach Starego i Nowego Testamentu, które były od dawna stosowane jako środki lecznicze i upiększające. Służyły także do namaszczania królów i były towarem, który często był bardzo kosztowny. Słyszymy w innej ewangelii, że kobieta łzami obmyła stopy Jezusa, po czym namaściła je drogocennym olejkiem. Było to niezwykłe wydarzenie, ponieważ taki olej był równoważny z rocznym wynagrodzeniem. Oddała ona wszystko dla Jezusa nie zostawiając sobie żadnej drogi poza Nim i można powiedzieć, że to była najlepsza postawa jaką mogła przyjąć. Te piękne słowa biskupa przygotowały ludzi do głębszego zrozumienia tego, co zaraz miało się wydarzyć, czyli do poświęcenia olejów, którymi były: olej chorych, olej katechumenów i olej krzyżma, służące do sprawowania sakramentów. Ten ostatni jest mieszaniną naturalnej oliwy lub oleju roślinnego z wonnościami (najczęściej z balsamem). Krzyżmo używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i sakramencie święceń, a także służy do namaszczania ołtarza i kościoła.

    Po zakończeniu liturgii, kapłani wraz z ks. biskupem Wiesławem zostali zaproszeni na uroczysty obiad, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Po obiedzie kapłani wraz z swoimi grupami ministrantów, powrócili do swoich parafii, aby tam dalej przygotowywać się do Triduum Paschalnego.

kl. Karol Brzozowski, kurs I

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies