Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Triduum Paschalne: Wigilia Paschalna

2018-04-08
Zwyczajem jest, że klerycy toruńskiego seminarium przeżywają Triduum Paschalne w Matce kościołów diecezji toruńskiej - katedrze św. Janów. Jako seminarzyści włączany się w sprawowanie liturgii poprzez służbę przy ołtarzu pańskim, asysty, a także śpiew.

Wigilia Paschalna to liturgia, którą sprawuje się w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona punktem kulminacyjnym Triduum, jak i całego roku liturgicznego. Jako taka jest Mszą Niedzieli Zmartwychwstania, chociaż najczęściej sprawuje się ją jeszcze przed północą w Wielką Sobotę, po zapadnięciu zmroku.

    Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego przypadła na dzień 1.04. Uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Były to pierwsze święta paschalne, które biskup przeżywał jako pasterz diecezji toruńskiej. Msza wigilijna rozpoczęła się o godzinie 21.00. Liturgia składała się z liturgii światła, liturgii Słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii Eucharystycznej. W tym roku dane nam było wysłuchać wszystkie dziewięć czytań biblijnych, które przewiduję Kościół na tę Noc oraz homilię wygłoszoną przez bp Wiesława.

    Dzięki możliwości uczestnictwa w Wigilii Paschalnej, jak i Mszach sprawowanych w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego możemy dostrzec, że śmierć Jezusa w Wielki Piątek to nie koniec dzieł Bożych, a wydarzenie, które wprowadza nas w misterium Zmartwychwstania i odnowienia relacji pomiędzy Bogiem a człowiekiem.


kl. Dawid Sugalski, kurs IV

GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
STY
24
Czwarty Czwartek Czuwanie
Kaplica WSD godz. 20:00
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies