Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Święcenia diakonatu Michała i Mateusza

2018-06-14
Podczas homilii biskup Józef mocno podkreślił konieczność całkowitego oddania swojego serca Bogu i Kościołowi, zaznaczając, że Jezus również ofiarował się w całości.
8 czerwca nasza wspólnota seminaryjna uczestniczyła w ważnym wydarzeniu. Było nim wyznanie wiary i złożenie przyrzeczenia życia w celibacie przez dwóch braci z kursu V: Michała Rarusa z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łopatkach oraz Mateusza Wiśniewskiego z parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grudziądzu. Miało to miejsce podczas nabożeństwa o godz. 20.30 w kaplicy pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, któremu przewodniczył ks. rektor Dariusz Zagórski. W jego obecności kandydaci do diakonatu, trzymając rękę na Piśmie Świętym, podpisali dokumenty potrzebne do przyjęcia święceń.
Następnego dnia, w sobotę 9 czerwca w Katedrze Świętych Janów biskup Józef Szamocki udzielił tym braciom święceń diakonatu. W uroczystości wzięło udział kilkunastu księży, siostry zakonne, klerycy i wierni świeccy. Podczas homilii biskup Józef mocno podkreślił konieczność całkowitego oddania swojego serca Bogu i Kościołowi, zaznaczając, że Jezus również ofiarował się w całości. Ta decyzja od dnia święceń jest nieodwołalna i wymaga wierności podjętemu powołaniu. Po homilii biskup odebrał od kandydatów przyrzeczenie posłuszeństwa ordynariuszowi, celibatu i odmawiania liturgii godzin. Następnie, po litanii do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci do święceń leżeli krzyżem, przez gest nałożenia rąk, biskup wyświęcił ich na diakonów Kościoła. Zewnętrznym znakiem ich przynależności do stanu diakonatu było nałożenie stuły i dalmatyki przez proboszczów ich rodzinnych parafii. W dalszej części nowi diakoni po raz pierwszy stanęli przy biskupie do posługi ołtarza.
Po kościelnej uroczystości udaliśmy się do seminarium na wspólny obiad, podczas którego biskup wręczył diakonom ich pierwsze dekrety posyłające na praktykę duszpasterską. Od września dk. Michał Rarus będzie posługiwał w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny Kowalskiej w Toruniu, a dk. Mateusz Wiśniewski w parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.


kl.
Dominik Kabaczyński, kurs IV

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
LIP
18-21
Diecezjalne Dni Mlodzieży
Hartowiec
LIP
18-30
Toruń
Kaplica seminaryjna, godz. 20:00
SIE
4
Rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
Toruń - Katedra, godz. 6:00
WRZ
5
Rocznica poświęcenia Katedry
Toruń - Katedra, godz. 18:00
PAŹ
20
Admissio
Toruń - Katedra, godz. 9:00
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies