Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Bardzo dobry początek nowego roku formacyjnego!

2018-10-05
W czwartek, 27 września powróciliśmy ze swoich rodzinnych domów do toruńskiego seminarium. Pierwszy dzień to czas przeprowadzek, sprzątania i przygotowania gmachu do nowego roku akademickiego.
W piątkowy wieczór - 28 września - rozpoczęliśmy rekolekcję, które bezpośrednio poprzedzają nowy rok formacyjny. Niezmiennie od kilku lat odbywają się one pod tą samą nazwą „Rekolekcje na dobry początek”, w tym roku poprowadził je o. Wojciech Żmudziński, jezuita. Konferencje poświęcone były treściom związanym z kerygmatem, czyli najważniejszymi i najbardziej podstawowymi prawdami wiary. Mimo tego, że dotyczyły tak fundamentalnego tematu, rzuciły nowe światło na takie zagadnienia jak nawrócenie, Dekalog, Królestwo Boże, miłosierdzie, Boża obecność czy Eucharystia. Ostatniego dnia każdy z nas mógł zadać sobie pytanie: czy nasza wiara jest infantylna czy już dojrzała oraz czy przeszedł przez okres buntu, kryzysu i próby wiary. Prócz konferencji i codziennych Mszy św. był czas przeznaczony na medytację, podczas których mogliśmy spotkać się z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem i porozmawiać z Nim na kwestie wcześniej podejmowane w konferencjach oraz skonfrontować się z rzeczywistością naszego życia. Rekolekcje zakończyliśmy w poniedziałek o godz. 12.00, Aniołem Pańskim.
            Zgodnie ze zwyczajem naszego seminarium uwieńczeniem jesiennych rekolekcji jest uroczystość obłóczyn braci z kursu III oraz immatrykulacja braci z kursu I. Dlatego też o godz. 17.00 w kaplicy pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego zgromadziła się cała wspólnota seminaryjna z moderatorami na czele, obecni byli również proboszczowie parafii, z których pochodzą klerycy oraz księża zaproszeni przez kurs III. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Zagórski, rektor WSD. W czasie homilii Ksiądz Rektor zwrócił się do braci z kursu III przywołując słowa bp Andrzeja Suskiego, które wypowiedział podczas pierwszych obłóczyn w toruńskim seminarium: „sutanna jest jak sól, która szczypie w oczy”. Nawiązując do wypowiedzi pierwszego biskupa naszej diecezji, ks. Zagórski zachęcał, aby być świadectwem wobec świata, a homilię zakończył wnioskiem, że do naszych serc najbardziej przemówi obraz - obraz nowoobłóczonych kleryków, którzy pragną zostać kapłanami. Po homilii 7 braci z kursu III przyjęło strój duchowny. Po komunii św. nastąpił moment immatrykulacji kleryków I roku, tzn. oficjalnego przyjęcia ich do grona alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu oraz wręczenie tradycyjnych indeksów. Na koniec uroczystości prymus kursu III podziękował wszystkim moderatom, proboszczom i obecnym kapłanom, a dziekan alumnów w sposób szczególny podziękował ks. Leszkowi Stefańskiem, który w tym roku zakończył swoją 5-letnią posługę wicerektorską, a przywitaliśmy w naszej wspólnocie nowego wicerektora, ks. Pawła Rochmana. Po uroczystej Mszy św. wszyscy obecni przeszli do seminaryjnego refektarza, aby dalej świętować przy wspólnym braterskim stole.
            Zapewne wydarzenia te na zawsze pozostaną w pamięci kleryków, a zwłaszcza braci z kursu I i III.


kl. Tomasz Gutowski, kurs III

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies