Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   25. urodziny serca diecezji - naszego seminarium

2018-10-15
8. września minęła rocznica powołania seminarium do istnienia. Z tej okazji 13. października wyprawiliśmy uroczysty jubileusz.
Seminarium, jak zwykł mówić ks. bp Andrzej Suski, jest sercem diecezji. To serce obchodziło niedawno swoje 25. urodziny – 8. września minęła rocznica powołania seminarium do istnienia. Z tej okazji 13. października wyprawiliśmy uroczysty jubileusz. Łącznie przybyło do nas około 180 zaproszonych gości, w tym członkowie Towarzystwa Przyjaciół WSD, Żywego Różańca, apostolatu Margaretka i siostry zakonne oraz 35 księży. Rzecz jasna nie zabrakło księży biskupów Wiesława Śmigla i Andrzeja Suskiego.
            Na gali, która rozpoczynała nasze świętowanie obecne były władze samorządowe i uniwersyteckie. Mieliśmy podczas niej sposobność poznać pokrótce historię naszego domu, którą przedstawił zebranym ks. Dariusz Zagórski, rektor seminarium. Obejrzeliśmy również kilkunastominutowy film przygotowany specjalnie na tę okazję z fotografiami, z najważniejszych wydarzeń z całej 25-letniej historii WSD. Podczas gali padło wiele ważnych słów podziękowań, przede wszystkim w stronę księdza bpa Andrzeja, który tworzył od początku wszystkie struktury, nowo wówczas powstałej diecezji. To owocem jego decyzji, odwagi i zaangażowania jest nasze seminarium (co nie było takie oczywiste, istnieją również seminaria metropolitarne dla kilku diecezji), budynek, w którym się znajduje i wydział teologiczny, na którym możemy studiować. Po gali otwierającej nasze spotkanie udaliśmy się z auli Centrum Dialogu do seminaryjnej kaplicy na Mszę św. pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Śmigla. Dziękowaliśmy Bogu za miniony czas i powierzaliśmy kolejne lata Jego Opatrzności. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że jest to miejsce szczególne, bo tu otwierają się na słowo Boga, uczą się odpowiedzialności, zdobywają mądrość i uczą się ofiarnej miłości i służby przyszli kapłani. Oprawę Mszy św. uświetnił złożony z kleryków chór pod kierownictwem p. Dawida Wesołowskiego, organisty katedralnego. Przedłużeniem świętowania był wspólny obiad na naszym refektarzu. Po nakarmieniu naszych gości, wspólnym zdjęciu na dziedzińcu seminarium oraz koronce do Bożego Miłosierdzia w kaplicy, nadszedł czas na ostatni punkt programu – koncert maryjny w wykonaniu kleryków WSD w Toruniu pod kierownictwem p. Krzysztofa Zaremby, dyrektora muzycznego Baju Pomorskiego. Zbiegło się to z kolejną rocznicą objawień w Fatimie, poza tym było to w sobotę, zwyczajowo dzień poświęcony Maryi oraz w październiku, miesiącu szczególnie poświęconemu modlitwie różańcowej. Przy tej znakomitej okazji mogliśmy nie tyle uraczyć zebranych pięknymi piosenkami, lecz również dać coś dla serca, wręcz modlić się do Maryi, która jest przecież patronką naszej diecezji. Dzień ten był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Był to dzień, kiedy światło dzienne ujrzała długo wyczekiwana przez kleryków i moderatorów płyta naszego zespołu Synowie „Zostałem powołany”. Oni również zagrali swój koncert prezentując 4 utwory z płyty. Jako ostatni utwór zagraliśmy wszyscy razem „Sutannę” z dedykacją dla naszego ks. Rektora, z niespodzianką w postaci autorskiego aranżu i rapowanej zwrotki napisaną specjalnie na ten dzień.
            W radosnej atmosferze, po podziękowaniach i zapowiedzi następnego spotkania w przyszłym roku zakończyliśmy wspólne świętowanie.
Transmisja z obchodów 25-lecia seminarium dostępna jest na facobook'u pod adresem: https://web.facebook.com/wsdtorun


kl. Paweł Lewandowski, rok V

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
CZE
6
Święcenia diakonatu
Toruń - katedra Świetych Janów, godz. 10.00
CZE
11
Uroczystość Bożego Ciała
Toruń - katedra Świetych Janów, godz. 9.00
CZE
24
Św. Jana Chrzciciela - patrona miasta i toruńskiej katedry
Toruń - katedra Świetych Janów, godz. 18.00
CZE
27
Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Toruń
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies