Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Wejść w naszą codzienność. Dni seminaryjne 2018

2018-10-24
Kolejna edycja jesiennych „Dni seminaryjnych” odbyła się w tym roku w dniach 19 – 21 października. Przyjechało do nas dwudziestu pięciu chłopaków z różnych miejscowości naszej diecezji.

Kolejna edycja jesiennych „Dni seminaryjnych” odbyła się w tym roku w dniach 19 – 21 października. Przyjechało dwudziestu pięciu uczestników. W piątek po wspólnej kolacji odbyło się spotkanie z księdzem wicerektorem Pawłem Rochmanem, a następnie wieczorne modlitwy.

W sobotę dzień rozpoczęliśmy śpiewając wspólnie Godzinki ku czci Maryi, po których była Msza święta. Jednym z elementów codzienności seminaryjnej jest wspólna praca, a jako że „Dni seminaryjne” mają rąbek tej codzienności przed gośćmi odkryć to ruszyliśmy razem do ogrodu. Dla każdego znalazło się jakieś zajęcie, a pogoda temu przedsięwzięciu sprzyjała. O godzinie 12.00 była próba chóru, którą prowadził kantor seminaryjny. Kolejnym punktem programu było czytanie fragmentu Pisma Świętego, a po nim wspólny obiad.

Po obiedzie mieliśmy trochę czasu wolnego. Przed nieszporami, którymi modlimy się zawsze o godzinie 18.30 rozpoczynając świętowanie niedzieli, chętni mogli spróbować gry na różnych instrumentach w sali muzycznej zespołu seminaryjnego. Do wyboru było pianino elektryczne, dwie gitary, w tym gitara basowa oraz zestaw perkusyjny. Choć trwało to krótko, każdy mógł chociaż zobaczyć jak wygląda współpraca w zespole.

Następnie po nieszporach i kolacji nadszedł czas na modlitwy wieczorne. Jako że jest miesiąc październik, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmówiliśmy różaniec. Po wspólnej modlitwie ośmiu kleryków z kursu piątego podzieliło się świadectwem swojego powołania, ponieważ kolejnego dnia miał odbyć się obrzęd Admissio.

Niedzielę rozpoczęliśmy jutrznią w kaplicy. Po niej było śniadanie, a następnie udaliśmy się do katedry na Mszę świętą na godzinę 9.00, której przewodniczył biskup Andrzej Suski. W czasie liturgii miał miejsce wspomniany wyżej obrzęd Admissio, który polega na potwierdzeniu ze strony Kościoła powołania kandydata do święceń kapłańskich. Moment ten wyznacza także bezpośrednie przygotowanie do święceń, pierw diakonatu, a następnie prezbiteratu.

Po uroczystej Mszy świętej był czas na kawę w małych grupkach w pokojach kleryckich. Ostatnim punktem programu „Dni seminaryjnych” był wspólny obiad na refektarzu oraz wspólne zdjęcie.


kl. Jan Melzacki, kurs V

GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
WRZ
5
Rocznica poświęcenia Katedry
Toruń - Katedra, godz. 18:00
PAŹ
20
Admissio
Toruń - Katedra, godz. 9:00
LIS
24
Uroczystość Chrystusa Króla
Toruń - Katedra, godz. 12:30
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies