Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   "Jak nie będę dobrym księdzem, to będę głupim księdzem". Grudniowe skupienie.

2018-12-20
W piątkowy wieczór, 14 grudnia, rozpoczął się w naszym seminarium kolejny dzień skupienia. Głoszącym naukę był ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, która została powołana 5 kwietnia 2012 r. w Szczecinie.
W piątkowy wieczór, 14 grudnia, rozpoczął się w naszym seminarium kolejny dzień skupienia. Głoszącym naukę był ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, która została powołana 5 kwietnia 2012 r. w Szczecinie. Zakres działań fundacji obejmuje m.in.: całoroczną formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko. Działania te dotyczą nie tylko terenu Szczecina, ale i całej Polski, a wiele inicjatyw ma zasięg międzynarodowy. Świadectwem swojej codziennej pracy ks. Kancelarczyk wprowadził nas do kolejnych konferencji, które wygłosił następnego dnia.
                W czasie sobotnich konferencji  skierował do nas bardzo znaczące słowa – ,,Jak nie będę dobrym księdzem, to będę głupim księdzem”. Zgłębiając sens tych słów ks. Tomasz uświadomił nam, co naprawdę jest ważne w służbie na rzecz drugiego człowieka. Po pierwsze, wskazał celibat jako osobistą więź z Jezusem Chrystusem, dzięki której możemy w pełni wykonać swoją misję. Podkreślił, że będąc blisko Chrystusa jesteśmy w stanie pokonać wszelkie trudności, skupiając się wyłącznie na posłudze duszpasterskiej. Odnosząc się do realizacji własnego powołania, wskazał na poświęcenie całego siebie na rzecz służby wszystkim, którzy nas potrzebują. Jako prezes fundacji, zajmującej się ratowaniem nienarodzonych, musiał zmierzyć się z niejedną przeszkodą, aby uratować najbardziej bezbronnych przed wyrokiem śmierci, jakim jest aborcja. Dzięki wysiłkowi i gorliwemu umiłowaniu Jezusa, którego zauważa w drugim człowieku ocalił niejedno istnienie, a także pomógł odnaleźć właściwą drogę matkom, które chciały dokonać aborcji. Ks. Tomasz nieustannie przypominał, że ,,należy przyjmować każde życie, bo życie każdego człowieka jest największą wartością”. Formacja seminaryjna polega na dojrzewaniu do pokonywania trudności. W tym duchu od samego początku dojrzewało powołanie ks. Kancelarczyka, ponieważ jako kleryk pracował z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
   Pięknym podsumowaniem głoszonym nauk stały się słowa: ,,najważniejsze, aby w naszym sercu była Ewangelia życia”. To wezwanie powinno nieustannie przypominać nam, że nie wolno być obojętnym wobec ludzkiego życia, które jest najważniejszą wartością, wymagającą troski i ochrony. Nasze dojrzewanie do Chrystusowego kapłaństwa musi wzrastać poprzez modlitwę połączoną z sakramentalnym życiem. Najważniejszą przestrzenią do duchowego wzrastania jest Eucharystia, którą zakończyliśmy dzień skupienia.

kl. Łukasz Nehring, kurs II

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »




© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies