Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Liturgia Wigilii Paschalnej w toruńskiej katedrze

2019-04-24
Jak co roku klerycy Wyższego Seminarium Duchownego brali czynny udział w Liturgii Wigilii Paschalnej w naszej toruńskiej katedrze. Liturgia rozpoczęła się o godzinie 21 i przewodniczył jej ordynariusz Diecezji Toruńskiej Ks. Bp Wiesław Śmigiel.
Obrzędy Liturgii Wigilii Paschalnej są bardzo rozbudowane i obejmują: Liturgię Światła, Liturgię Słowa z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu Świętego oraz Mszę świętą, która jest szczytem tych obchodów. Podczas tegorocznych obchodów ks. Biskup udzielił również chrztu, bierzmowania i I Komunii Świętej jednemu katechumenowi.
Ksiądz Biskup w swojej homilii zaznaczył, iż uczestniczymy w najważniejszym wydarzeniu roku liturgicznego, a co za tym idzie najważniejszym wydarzeniu dla każdego chrześcijanina. Powiedział, iż Wigilia Paschalna to doświadczenie wędrówki i przejścia z nocy do światłości, z grzechu do życia.  Zaznaczył również, iż dzisiaj również mamy pełen udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i szatanem, ale żeby tego doświadczyć musimy w pełni uczestniczyć tej nocy w liturgii, która daje nam bogate słowo i znaki. Następnie ksiądz Biskup nawiązał do czytań z Nowego i Starego Testamentu.  Mówił- Zmartwychwstanie w naszym życiu to proces, do którego wszyscy jesteśmy zaproszeni. Pusty grób to za mało, potrzebne jest jeszcze spotkanie. Jesteśmy tutaj, by spotkać Zmartwychwstałego. Nie tylko o Nim usłyszeć, nie tylko stanąć przy pustym grobie, ale Go realnie spotkać.
Liturgia Wigilii Paschalnej zakończyła się uroczystą procesją rezurekcyjną, w której wszyscy wierni zgromadzeni na liturgii, z radością oznajmili całemu światu radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Pana.

kl. Wojciech Fałkowski, kurs II
 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
MAJ
23
Czwarty Czwartek Czuwanie
Kaplica seminaryjna, godz. 20:00
CZE
7
Konsekracja kościoła
Toruń - parafia pw. bł. S. W. Frelichowskiego
CZE
8
25-lecie święceń kapłańskich bpa Wiesława Śmigla
Toruń - Katedra, godz. 11:00
CZE
9
Marsz dla Życia i Rodziny
Toruń
CZE
13
Dzień Świętości Życia Kapłańskiego
Chełmża - bazylika konkatedralna, godz. 11:00
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies