Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Wielki Czwartek

2019-04-25
Dnia 18 kwietnia 2019 roku, Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne, którego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
W ten czwartkowy wieczór Kościół wspomina szczególnie  ustanowienie dwóch sakramentów – Eucharystii i kapłaństwa. Pan Jezus w wieczór, podczas którego miał zostać wydany, ofiarował siebie pod postaciami chleba i wina, a następnie kazał apostołom i ich następcom składać ofiarę na Jego pamiątkę.
Uroczystej eucharystii w bazylice katedralnej śś. Janów przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel. W swojej homilii zaznaczył, że Triduum Paschalne stanowi jedną liturgię w której centrum jest zmartwychwstanie Pana Jezusa. Odniósł się również do sytuacji w dzisiejszym laickim świecie i podkreślił, że jedyną drogą powrotu do wiary jest postawienie w centrum Ofiary, która dokonała się w wieczerniku. Pod koniec homilii ksiądz ordynariusz wskazał, że gestu obmycia stóp dokonuje sam Jezus każdemu z nas, aby oczyścić nas ze światowego kurzu  i byśmy mogli czyści przystąpić do Najświętszej Ofiary.
Po homilii ksiądz biskup dokonał obrzędu obmycia nóg dwunastu mężczyzn – ojców wraz z ich synami. Gest ten był wyrazem troski o rodziny. Po eucharystii Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do ciemnicy.
 
Mateusz Marchlewski, kurs I
 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
LIP
18-21
Diecezjalne Dni Mlodzieży
Hartowiec
LIP
18-30
Toruń
Kaplica seminaryjna, godz. 20:00
SIE
4
Rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
Toruń - Katedra, godz. 6:00
WRZ
5
Rocznica poświęcenia Katedry
Toruń - Katedra, godz. 18:00
PAŹ
20
Admissio
Toruń - Katedra, godz. 9:00
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies