Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2019-05-11
Fot. Renata Czerwińska
Zgodnie z rokroczną tradycją trzeciego maja na toruńskim rynku obok kościoła akademickiego pw. św. Ducha, odbyła się Msza Święta z okazji Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, której przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel. Zebrało się na niej wiele osób łącznie z przedstawicielami władz samorządowych, harcerzy, policji oraz wojska.
Historia tego święta sięga XVII wieku, kiedy król Jan Kazimierz po odniesieniu zwycięstwa nad Szwedami i po heroicznej obronie Jasnej Góry przybył do Lwowa, aby tam oddać Polskę w pieczę Matki Boskiej. Pierwszego kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed obrazem Matki Bożej Łaskawej król złożył koronę i berło, pokazując w ten sposób, że w ręku Maryi jest cały nasz kraj oraz zobowiązał się podjąć wszelkie zabiegi, aby ustanowić święto na jej cześć. Przekonanie o tym, że Maryja jest królową naszego kraju zostało szczególnie wyrażone dnia 8 września 1717 roku podczas koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Była to pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej, która odbyła się poza granicami Rzymu. Ślub Jana Kazimierza spełnił się dopiero w 1920 roku, kiedy papież Benedykt XV ustanowił dzień 3 maja świętem Królowej Polski. Następie w 1962 roku papież Jan XXIII ogłosił Maryję główną patronką naszego kraju.
Podczas homilii ks. biskup Wiesław Śmigiel przypominał historię tej uroczystości, a także odwołując się do Apokalipsy św. Jana, przedstawiał Niewiastę obleczoną w słońce jako obraz zarówno Kościoła jak i Maryi, naszej Matki. Wspominał także o dziejach naszej ojczyzny targanej konfliktami, lecz nad którą zawsze czuwała Najlepsza Matka. Na zakończenie eucharystii biskup odczytał milenijny akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej napisany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po raz pierwszy był on odczytany w 1966 roku na tysięczną rocznicę powstania Polski. Na zakończenie biskup udzielił błogosławieństwa a chór pod przewodnictwem ks. kanonika Mariusza Klimka wykonał kilka pięknych utworów, które pomimo swojego wieku dalej zachwycały słuchaczy.

Karol Brzozowski, kurs II
 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »




© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies