Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Piesza pielgrzymka do Matki Bożej Brzemiennej - Pani Skępskiej

2016-09-29
Jak co roku, zgodnie z tradycją mojej rodzinnej parafii w Karnkowie, dnia 8 września br. odbyła się piesza pielgrzymka do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej, Matki Bożej Brzemiennej - Królowej Mazowsza i Kujaw, której byłem uczestnikiem pełniąc rolę organisty. Warto na początku nadmienić, iż powyższe sanktuarium od 520 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej, zaś jego początki wiążą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie kilka lat później powstała kaplica.
Wyruszyliśmy w piękny, słoneczny poranek w 60-osobowej grupie parafian z Karnkowa pod przewodnictwem księdza proboszcza Daniela Augustyniaka. Dzień zapowiadał się obiecująco, gdyż na niebie nie było ani jednej chmury, w przeciwieństwie do poprzedniego roku, kiedy to musieliśmy zmierzyć sie z ulewnym deszczem. Naszemu pielgrzymowaniu, oprócz śpiewów religijnych ku czci Maryi, towarzyszyła również muzyka w wykonaniu naszej karnkowskiej orkiestry dętej. Tak oto z radosnymi twarzami zmierzaliśmy do naszej ukochanej Pani, zanosząc różne osobiste modlitwy, prośby i podziękowania.

Po przybyciu na miejsce o godzinie 11.30 rozpoczęła się Msza św. (Suma Odpustowa) pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika z Przemyśla, z udziałem ks. bpa Piotra Libery – ordynariusza płockiego. Abp Michalik podczas homilii skupił się na życiu człowieka w kontekście jego narodzin. Podkreślił, że z poczętym dzieckiem wiąże się nadzieja, natomiast ubolewał nad dramatem ludzkiego myślenia, jakoby potomstwo miało niszczyć karierę czy krzyżować plany. Ponadto przypomniał, że Bóg jest z tymi, którzy Go miłują, współdziała z nimi we wszystkim, błogosławi im. "Dziecko jest przedłużeniem życia rodziców" - mówił abp Michalik. Poza tym prosił, aby ludzie potrafili odróżnić dobro od zła, a fałszywych proroków od prawdziwych. Tych, którzy naprawdę są za życiem, od tych, dla których większe znaczenie ma życie zwierząt niż ludzi. Hierarcha w swojej homilii odniósł się również do wypowiedzi papieża Franciszka o "kolonizacji ideologicznej" pod postacią gender, narzucaną przez osoby finansujące podręczniki czy realizujące programy szkolne. "Pan Bóg nie przekreśla człowieka, który ma inne skłonności, nie potępia, ale i nie mówi, że ma on realizować zło" - stwierdził były metropolita przemyski.

Po zakończonej Mszy św. zebraliśmy się na głównym placu przy sanktuarium, aby umocnieni modlitwą, duchowymi darami i rozmowami z innymi wiernymi wyruszyć w drogę powrotną. Niewątpliwie był to owocny czas duchowego utwierdzenia w wierze, dlatego chętnie wybiorę się również w przyszłym roku.
 

                                                                                                          kl. Patryk Jasiński, kurs III 
Liturgia na dziś »
Zobacz »




© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies