Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   #wakacyjnie/Maszerując do Lipskiej Pani

2018-07-16
Każdego roku, 1 lipca, z różnych parafii Ziemi Lubawskiej wyruszają liczne jednodniowe pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej znajdującego się w Lipach nieopodal Lubawy.

Pątnicy pielgrzymują, aby podziękować za otrzymane łaski, prosić we wszystkich potrzebach, które Ona zaniesie do swojego Syna oraz powierzyć swoje życie pod Jej matczyne serce.

Tegoroczna rybieńska pielgrzymka rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie. Przed wyruszeniem ksiądz proboszcz Mirosław Owczarek udzielił wszystkim pielgrzymom błogosławieństwa. W pielgrzymce wzięli udział klerycy z naszego seminarium oraz ponad 100 pielgrzymów, głównie z Rybna i okolic. Trasa pielgrzymki liczyła około 25 km. Mimo tak krótkiego dystansu dla niektórych droga była bardzo wymagająca, ale każdy dzielnie pokonywał każdy metr, ponieważ miał za co dziękować, jak również i prosić najlepszą Matkę.

W trakcie drogi modliliśmy się godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, modlitwą różańcową – w której zanosiliśmy intencję każdego pielgrzyma – oraz uwielbialiśmy Pana Boga śpiewem. W czasie pielgrzymowania wysłuchaliśmy też konferencji, którą wygłosił do nas kleryk Piotr Skiżyński.

Przed oblicze Maryi w Lubawie doszliśmy szczęśliwi. Każdy zapomniał o bólu, bo ważniejsze było spotkanie z Bożą Matką. Po odśpiewaniu uroczystych nieszporów wyruszyliśmy z figurą Matki Bożej z Lubawy do Lip. Centralnym punktem lipskiego odpustu była Msza odpustowa, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel – Ordynariusz naszej diecezji. Ksiądz biskup w swoim kazaniu bardzo podkreślał, jak bardzo ważną tradycją jest odpust lipski dla mieszkańców Ziemi Lubawskiej. Wieczorem miało miejsce również czuwanie modlitewne, które poprowadził nasz zespół seminaryjny „Synowie”.

Pielgrzymka była czasem pogłębiania relacji z Panem Bogiem. To przecież Maryja uczy nas bezgranicznego zaufania naszemu Stwórcy. Dla wielu odpust w Lipach jest także dla wielu miejscem rodzinnych spotkań, gdyż wiadomo, że bliscy będą na odpuście. Miejsce to przyciąga wiele osób, którzy stąd pochodzą, a wyemigrowali w różne miejsca naszego kraju, a nawet Europy.

Kl. Michał Kłosowski

GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies