Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   #wakacyjnie/Dni Młodzieży w Hartowcu

2018-08-18
W tym roku młodzież z całej naszej diecezji przyjechała na Mazury, by uczestniczyć w dniach, których hasłem był fragment zaczerpnięty z Księgi Apokalipsy św. Jana: „Zwycięzcy dam (…) biały kamyk, a na kamyku wypisane imię nowe” (Ap 2, 17). Motywem przewodnim tegorocznych spotkań były także sakramenty: pokuty i pojednania.

W dniach 19 – 22 lipca w Hartowcu odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży. W tej pięknej i malowniczej wsi już po raz piąty młodzi spotkali się, aby oddawać chwałę Panu.
 

Oficjalne rozpoczęcie kolejnych Dni Młodzieży miało miejsce w czwartek ok. godz. 15.00 zawiązaniem wspólnoty poprzez wspólne tańce oraz śpiewy. Kolejnym punktem programu była ciekawa i pouczająca konferencja przygotowująca i zachęcająca do spowiedzi. Jednak tego dnia uczestnicy najbardziej oczekiwali na wieczorny koncert, w czasie którego oddawali cześć Bogu razem z zespołem Exodus 15.

Kolejnego dnia już o 9.00 program przewidywał radosne śpiewy i tańce. Następnie odbyła się konferencja przygotowująca nas do częstszego obcowania ze Słowem Bożym, po której każdy uczestnik otrzymał Księgę Pisma Świętego – Dzieje Apostolskie. O godzinie 11.30 rozpoczął się centralny punkt nie tylko piątkowego dnia, ale całego naszego życia – Eucharystia. O godzinie 15.00 nie mogło oczywiście zabraknąć Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wtedy też kapłani rozpoczęli swoją posługę w konfesjonałach. Wzruszającym był widok kolejek młodych ludzi czekających na pojednanie się z Chrystusem, niektórych nawet po kilku latach, a serce przepełniała radość, kiedy podczas spowiedzi ci ludzie stawali się otwarci i prawdziwi, gdyż nawet nie próbowali wstrzymywać roniących się łez ze szczęścia. Tego dnia także gościnnie zawitał u nas Tomek Budzyński, który opowiedział swoje świadectwo. Było ono bardzo poruszające, na co wskazywał choćby fakt zasłuchania każdego z uczestników spotkania. Długo oczekiwana chwila nadeszła tamtego wieczora, kiedy na „polach hartowieckich” zawitał ks. Jakub Bartczak. W koncercie tym brali czynny udział nie tylko uczestnicy, lecz także mieszkańcy Hartowca, gdyż Dni Młodzieży otwarte są dla wszystkich. Podczas koncertu wiele osób wygłosiło na scenie swoje świadectwo spotkania Chrystusa w swoim życiu. Jednak nie to było zakończeniem dnia. Po koncercie przyszedł czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Był to święty czas, aby trwać i czuwać przy Panu, by osobiście porozmawiać z Jezusem Chrystusem.

Sobota była dniem, kiedy młodzi, obcy dla siebie dotąd ludzie, mogli się lepiej poznać i nawiązać nowe kontakty dzięki spotkaniu w grupach. Siostry zakonne, klerycy, a także niektórzy wolontariusze byli przewodnikami tych grup, liczących po około 10 osób. Rzeczą niesamowitą było, jak młodzież nabierała zaufania do innych i otwierała się, mówiąc swoje świadectwa życiowe, opowiadając jak wyglądało ich spotkanie z Jezusem, nie kryjąc przy tym łez. Jedna godzina nie wystarczyła, aby się wszystkim podzielić, lecz to spotkanie grupowe zakończone wspólną modlitwą i uwielbieniem Boga za poznanych ludzi dało szansę na rozwijanie tych znajomości. W samo południe miała miejsce Msza św., której tym razem przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, Ordynariusz naszej diecezji. Sądzę, iż szybko poczuł młodzieńczy zapał, ponieważ po mszy śpiewał i tańczył wspólnie z młodymi. Sobotnie popołudnie było chyba niemniej istotne, co Eucharystia, gdyż o godz. 17.00 rozpoczęło się nabożeństwo Adoracji Krzyża. Wielu, którzy podchodzili do krzyża, by ucałować rany Chrystusa, zostawiało pod nim znaleziony wcześniej brudny kamień, symbolizujący jego osobisty grzech, który brudzi jego serce i zżera go od środka, może już od wielu lat. Znaczna część osób otrzymała dar łez, a niektórzy poszli także do spowiedzi. Po skończonym nabożeństwie każdy otrzymał biały kamień, oznaczający czystość serca, „a na kamyku wypisane imię nowe”, ponieważ Jezus dał każdemu nowe życie. Tego wieczoru gościem specjalnym był zespół „SOM GORSI”.

Ostatniego dnia spotkania młodzieży miał miejsce istotny Ryt Soli i Światła. Został on poprzedzony konferencją mającą na celu uzmysłowienie młodym ludziom, iż to oni są solą tej ziemi i światłem świata. Po uroczystej Mszy świętej, w której uczestniczyli również goście i parafianie, niestety nadszedł czas rozstania i powrotu do domu. lecz wszyscy jesteśmy napełnieni nową siłą, aby w przyszłym roku spotkać się ponownie i – mamy nadzieję – w jeszcze większym gronie.

Więcej zdjęć można zobaczyć na:
http://kotwica.diecezja-torun.pl/Artykuly/View/297/zdjecia-z-ddm-hartowiec2018

kl. Paweł Orłowski

GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies