Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   #wakacyjnie/Jak wolność to tylko z Maryją!

2018-09-01
40. Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górą „Wolni z Maryją”

4 sierpnia w bazylice katedralnej w Toruniu koncelebrowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla. Toruńska katedra zapełniła się pielgrzymami z różnych grup naszej diecezji, którzy wraz ze swoimi księżmi przewodnikami postanowili oddać cześć Matce Bożej poprzez trud pielgrzymowania do duchowej stolicy Polski.

Po zakończonej Eucharystii pątnicy wyruszyli w drogę.

Grupa biała, z którą miałem przyjemność pielgrzymować do Częstochowy, prowadzona była przez ks. Adama Czerwińskiego, wikariusza w parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu. Grupa liczyła około 130 osób w różnym przedziale wiekowym, płeć piękna była liczniejsza. W „białej” pielgrzymowało kilku kapłanów oraz kleryków, a także diakon stały prof. Waldemar Rozynkowski, który codziennie przybliżał nam sylwetkę bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowsk­­­­­­­­iego.

Radość, życzliwość, gościnność oraz dobroć doświadczalne były każdego dnia. Młodzieńczy entuzjazm połączony z modlitwą owocował atmosferą, która dodawała sił gdy bolały nogi, brakowało energii lub gdy doskwierały wysokie temperatury. Śpiew, który wychwalał Pana Jezusa oraz Jego Matkę Najświętszą radował nasze wnętrza. Codzienna Eucharystia oraz modlitwa przybliżały nas każdego dnia do Boga. Katechezy głoszone przez księży pozwalały zrozumieć trudne zagadnienia teologiczne.

Wędrowanie pielgrzymim szlakiem do Czarnej Madonny niesie za sobą możliwość poznania wielu wartościowych ludzi. Spora liczba osób zna się z lat ubiegłych, ale także duża część pielgrzymów nawiązuje nowe racje, które niekiedy prowadzą aż do powiedzenia sobie sakramentalnego „tak”.

Pielgrzym to osoba niosąca w swoim sercu intencje do Matki Bożej, więc kiedy trafia na pewne niedogodności (myślę tutaj np. o stodole do spania i misce wody do umycia, zamiast domu, wygodnego łóżka i łazienki z bieżącą ciepłą wodą) nie narzeka, lecz z wdzięcznością przyjmuje to, co zostało mu zaoferowane. Obudzenie przez koguta piejącego już po 3 nad ranem jest ciekawym doświadczeniem, z którym ludzie żyjący w mieście się nie spotykają. Miejsca, w których pielgrzymi nocują są zróżnicowane. Czasem jest to dom, innym razem remiza strażacka lub stodoła z sianem. Część osób zabiera także ze sobą namioty. Wszelkie przeciwności w postaci różnorakich bólów czy niewygód z jakimi zmagają się pielgrzymi mogą wydawać się czymś negatywnym. Przykładając jednak do tego miarę ewangeliczną: „Dlatego radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku z powodu różnorodnych doświadczeń. Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza…” (1 P 6) widzimy, że utrudzenia podczas wędrówki są zdecydowanie korzystniejsze, aniżeli ich brak.

Po dziewięciu dniach w atmosferze radości i śpiewu Toruńska Grupa Biała dotarła na Jasną Górę, gdzie o godzinie 18:30 na wałach jasnogórskich koncelebrowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Szamockiego. Uczestniczyli w niej pielgrzymi naszej diecezji. Pewnym wyróżnieniem było dla nas to, iż oprawa muzyczna Mszy św. została zlecona osobom z naszej grupy.

Uczestnictwo w pielgrzymce jest rzeczą bardzo wartościową, dlatego zachęcam wszystkich, którym zdrowie na to pozwala, by w przyszłym roku, pieszo wyruszyli do tronu Jasnogórskiej Pani.


Kl. Mateusz Starczewski, rok II

GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »




© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies