Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Uroczystość Bożego Ciała

2020-06-26
Fot. Renata Czerwińska
Tradycyjnie w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, obchodziliśmy w Kościele Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Uroczystości, którym przewodniczył Ksiądz Biskup Wiesław Śmigla w toruńskiej Katedrze śś. Janów, rozpoczęły się od Mszy Świętej o godzinie dziewiątej. Podczas homilii Ksiądz Biskup przypominał historię i znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijan, że ofiara składana w różnych zakątkach świata jest tą samą ofiarą, którą złożył i nieustannie składa Chrystus Najwyższy Kapłan.
Po zakończonej Eucharystii rozpoczęła się procesja. Pierwsza stacja znajdowała się w Katedrze. Po odczytaniu Ewangelii i odśpiewaniu suplikacji Ksiądz Biskup ze skromną asystą udał się z Najświętszym Sakramentem do kolejnych kościołów stacyjnych. Były nimi: Kościół Ducha Świętego, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jakuba. Przejście do kolejnych kościołów odbywało się w ciszy i modlitewnym skupieniu. U drzwi kościołów stacyjny oczekiwali kapłani i wierni. Wewnątrz świątyń miały miejsce tradycyjne obrzędy, które zazwyczaj odbywały się przy ustawionych na zewnątrz ołtarzach. Ze względu na panującą sytuację w naszej Ojczyźnie i świecie celebracje tej uroczystości miały skromniejszy wymiar, były pozbawiane wielu symboli i znaków, ale to, co najistotniejsze zostało ukazane w bardzo wymowny sposób. Realnie obecny Jezus, który pokornie oddaje się w nasze ręce w sposób prosty i skromny przeszedł ulicami starówki.

Szymon Ostrowski, kurs I
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies