Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Rocznica poświecenia Katedry

2020-10-06
W dniu 5 października br. w bazylice katedralnej Diecezji Toruńskiej odbyła się uroczystość z okazji rocznicy konsekracji owej świątyni.
Całe wydarzenie poprzedził różaniec w którym uczestniczyli licznie zebrani wierni oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, z Księdzem Rektorem na czele.

Msza święta, której przewodniczył ks. biskup Andrzej Suski, rozpoczęła się o godzinie 18:00.  Na początku uroczystości słowo wstępu oraz powitania powiedział Proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński. Zaznaczył on, że dzisiejsza uroczystość łączy się z dziękczynieniem za dar życia i posługi bpa Andrzeja Suskiego, który obchodził 34. rocznicę swojej sakry oraz rocznicą urodzin ks. bpa Józefa Szamockiego.


Ksiądz biskup podczas homilii nawiązał do pustych kościołów, które jeszcze do niedawna wyglądały w ten właśnie sposób. Ks. bp. Senior przypomniał jak ważne dla ludzi jest przebywanie na mszy świętej i bliski kontakt z Panem Bogiem. Szczególnie można było to odczuć w naszej katedrze, która jest przecież matką wszystkich kościołów naszej diecezji.


Warto wspomnieć, że bazylika katedralna pochodzi z XIII wieku i aż cztery razy zmieniała sw
ój wygląd. Obecnie jest to jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyku na ziemi chełmińskiej.


Mikołaj Malinowski, kurs II.
 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies