Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Święto Niepodległości w seminarium

2020-11-23
Święty Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”, którą wydano krótko przed jego śmiercią, napisał: Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu.
Większość osób niezależnie od poglądów czy wyznania zgodzi się z tymi słowami oraz z obowiązkami, które na człowieka nakłada powinność wobec Ojczyzny, będącą źródłem życia obywateli i tożsamości narodowej. Z tego stosunku wobec Ojczyzny wynika również, na co wskazuje Ojciec Święty, obowiązek znajomości historii, tradycji, języka, ale także dzieł Polaków i Polek, których geniusz rozsławił nasz kraj na arenie międzynarodowej.
         
Pomimo trwającej pandemii w naszej wspólnocie seminaryjnej - jak co roku 11 listopada - pamiętaliśmy o naszej Ojczyźnie i naszych rodakach, którzy poświęcili życie dla nas. W formie wieczornicy patriotycznej przypomnieliśmy sobie o wielu ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju. Poza częścią edukacyjną była też część, w czasie której poprzez udział w zabawie na wzór znanego teleturnieju „Awantura o kasę”, mogliśmy wykazać się wiedzą z zakresu historii i świata. Takie wieczory są wpisane w tradycję i zwyczaje naszej wspólnoty seminaryjnej oraz stanowią stały punkt w corocznym kalendarzu seminaryjnym.

         
Dla ludzi młodych żyjących we współczesnym świecie takie wydarzenia mogą stanowić dobrą propozycję, dzięki której mogą przybliżyć sobie i zrozumieć kulturę naszego narodu. Nie musi to się odbywać w trudnej do przyjęcia formie, ale w sposób ciekawy i interesujący można zainspirować do poznawania historii, która miała wpływ na dzieje ludzkości, a w tym na naszą codzienność. Jest to bez wątpliwości duże wyzwanie, które stoi także przed przyszłymi duszpasterzami, aby wszystkich ludzi uwrażliwiać nie tylko na sprawy Boże, ale także na losy drugiego człowieka i całej społeczności, którą stanowi naród.


kl. Tomasz Gutowski, kurs V
 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »




© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies