Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Środa Popielcowa w Toruńskiej Katedrze

2021-02-18
W naszym seminarium rozpoczęliśmy Wielki Post obchodami Środy Popielcowej. Udaliśmy się do katedry śś. Janów na wieczorną Mszę św. pod przewodnictwem ks. Bp. Wiesława Śmigla. Oprawę liturgii uświetniła obecność scholii „Cathedralis Thoruniensis”.
Biskup w swoim kazaniu przybliżył nam znaczenie Wielkiego Postu na przestrzeni dziejów. Pasterz wspominał, iż początkowo był to szczególny okres trzyletniego przygotowania katechumenów do sakramentu Chrztu Świętego. Następnie do przeżywania tego czasu zostali włączeni chrześcijanie, którzy „upadli”, czyli tacy którzy złożyli ofiary bożkom lub wyrzekli się wiary. Oni właśnie w tym okresie pokutowali, aby móc powrócić do wspólnoty Kościoła. Z upływem kolejnych wieków, w ten okres pokuty został włączony cały Kościół.

Biskup trafnie zauważył, że jeśli będziemy głośno mówić o dobru, to zło stanie się jeszcze głośniejsze. Biskup polecił oprzeć czas Wielkiego Postu na trzech filarach: modlitwie – jako przylgnięcie do Jezusa, stworzenie lub rozwinięcie naszej osobistej relacji z Jezusem, poście – nie tylko jako umartwienie języka, ale włączenie też innych zmysłów, tak aby całe nasze ciało przeżywało post oraz jałmużnie – dostrzeżenie jej nie tylko jako potrzeby pomocy potrzebującym, ale jako wprowadzanie sprawiedliwości na świecie.


Paweł Lange, kurs II

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies