Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Dzień skupienia 13/04/2021

2021-04-15
W ramach kwietniowego dnia skupienia, nasze seminarium odwiedzili nietuzinkowi goście, Barbara Turek oraz Michał Bukowski, znany z programu Studio Raban.
Spotkanie z Basią Turek
Wtorkowe  popołudnie, 13 kwietnia mieliśmy zaszczyt spędzić z Basią Turek i jej znajomymi - Kingą i Michałem (Paxem). Ciekawa jest historia, jak do tego spotkania doszło. W ubiegłym roku Basia z Michałem wystawili na aukcję (uwaga) spotkanie ze sobą, aby pomóc pewnej rodzinie, która straciła dom w wyniku pożaru. Nasz brat, dk. Mateusz Bartkowski, „podłapał temat” i zaproponował, abyśmy wzięli udział w licytacji. Aukcję wygraliśmy, zbierając ok. 2000 zł. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa, Basia i Michał nie mogli do nas dotrzeć w początkowo zaplanowanym terminie.

Udało im się jednak w ubiegły wtorek. Basia (mówi o sobie „Bacha” i tak też nazywał ją z sympatią Michał) jest osobą z niepełnosprawnością. Już jako dziecko trafiła na wózek inwalidzki, z powodu dwóch  błędów popełnionych przez lekarzy.  Pomimo tego, Basia jest osobą pełną energii i gotową na nowe wyzwania. Jej motto życiowe brzmi - „nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te trudniejsze do zrobienia”. Na naszym spotkaniu jasno było widać, że nie są to tylko słowa rzucone na wiatr. „Bacha” podzieliła się z nami świadectwem swojego życia i wiary. Powiedziała naprawdę dużo. Raz siedzieliśmy „wmurowani i wzruszeni”, a innym razem wybuchaliśmy śmiechem. Pytania Basi zadawał Michał, więc wszystko wyglądało trochę jak wywiad. Również każdy z nas mógł w dowolnej chwili o coś zapytać i kilku z nas to uczyniło.

Z pewnością takie spotkanie, pełne różnych emocji, każdy przeżywał w sercu na swój sposób. Na koniec pomodliliśmy się, najpierw my za Basię, potem ona za nas, wreszcie wszyscy razem. Odśpiewaliśmy jej również nasze kapłańskie „plurimos annos”, bo Basia obchodziła dzień wcześniej swoje urodziny. Warto też dodać, że nasi goście przywieźli nam pyszne brownie, przy którym mogliśmy wspólnie rozmawiać, przedłużając tym samym to radosne spotkanie. Z kolei od nas Basia dostała kwiaty i drobny upominek. Niestety nasi goście nie mogli zostać dłużej, czekała ich bowiem długa droga do domu. To był jednak niewątpliwe dobry czas
i wyjątkowy dzień skupienia w naszej wspólnocie!


Dawid Szczodrowski, kurs III
 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies