Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Sekundycje Neoprezbiterów

2021-06-04
Nowi kapłani diecezji, tradycyjnie odprawiają Msze Święte w miejscach, mocno związanych z ich formacją.
Z reguły dzień po przyjęciu święceń prezbiteratu, neoprezbiterzy odprawiają swoje pierwsze Msze Święte w rodzinnych parafiach, zwane prymicjami. Najczęściej dziękują podczas nich Bogu za dar powołania i za dar święceń kapłańskich. Przez kolejne dni odprawiają Msze Święte sekundycyjne, w miejscach szczególnie dla nich ważnych i bliskich, podczas których również dziękują za swoje powołanie, ale także za wszelkie dobro, które otrzymali w danym miejscu.

Jednym z takim miejsc jest z pewnością Wyższe Seminarium Duchowne, w którym to przez co najmniej sześć lat przyglądali, rozeznawali i utwierdzali się w swoim powołaniu. Tegoroczni neoprezbiterzy sprawowali Najświętszą Ofiarę wraz z moderatorami 1 czerwca 2021 roku w kaplicy pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Było to radosne wydarzenie dla całej wspólnoty seminaryjnej jak i samych nowo wyświęconych księży, którzy, jak sami przyznali, cieszą się, że mogą sprawować Mszę Świętą w miejscu, w którym przez tyle lat, przygotowywali się do kapłaństwa. Rozpoczynający się miesiąc czerwiec, był dobrą okazją, ażeby po zakończonej Mszy Świętej, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem zawierzyć posługę neoprezbiterów Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Drugim miejscem szczególnie ważnym w życiu neoprezbiterów jest Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest patronką naszej diecezji. To właśnie w nim,w kościele parafialnym pw. św. Józefa, na którego terenie leży nasze seminarium, neoprezbiterzy odprawiali kolejną Mszę Świętą sekundycyjną. Obecni byli podczas niej moderatorzy wraz z całą wspólnotą seminaryjną, jak również ojcowie redemptoryści posługujący w tej parafii oraz parafianie. Ksiądz Paweł Orłowski w wygłoszonej homilii zauważył ogromną potrzebę wstawiennictwa Maryi w życiu nie tylko księży, ale i wszystkich wiernych świeckich. Po zakończonej Mszy Świętej, na mocy przywileju otrzymanego od papieża, neoprezbiterzy mogli udzielić błogosławieństwa prymicyjnego poprzez włożenie rąk na księży, siostry zakonne oraz wszystkich wiernych świeckich.

Bartosz Surma, kurs III
Liturgia na dziś »
Zobacz »




© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies