Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Wigilia Narodzenia Pańskiego 2021

2022-01-10
Tegoroczną uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpoczęliśmy nieszporami, w których...
Okres przygotowywania do świąt Bożego Narodzenia jest bardzo aktywnym czasem. Jest to czas, w którym trwają liczne porządki przedświąteczne, przyozdabiamy nasze pokoje, jak i miejsca naszych częstych spotkań. Dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia kursy: drugi i trzeci, zajmowały się zdobieniem kaplicy dolnej oraz ustawianiem szopki, a kurs czwarty dekorował refektarz oraz rozwieszał licznie przysłane kartki świąteczne z innych seminariów.

Samo świętowanie rozpoczęliśmy 24 grudnia uroczystymi nieszporami w obecności księży biskupów: Wiesława, Andrzeja i Józefa, po których udaliśmy się na refektarz, gdzie dk. Tomasz Gutowski zaśpiewał Martyrologium Romanum oraz odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, po którym nastąpiło poświęcenie opłatków. Po poświęceniu zostały złożone życzenia jubilatowi bp. Andrzejowi Suskiemu oraz solenizantom s. Ewie Lutrzykowskiej oraz ks. Adamowi Lisowi – ojcu duchownemu WSD, które złożył w imieniu całej braci kleryckiej kl. Dawid Szczodrowski. Następnie przystąpiliśmy do dzielenia się opłatkiem z domownikami oraz przybyłymi gośćmi, wśród których były siostry pasterki z niedalekiego Caritasu. Po łamaniu się opłatkiem zasiedliśmy wspólnie do wigilijnego stołu, gdzie mogliśmy znaleźć wiele tradycyjnych potraw. Pod koniec kolacji mogliśmy wsłuchiwać się w śpiew kolęd w wykonaniu braci kleryków dk. Mateusza Starczewskiego, kl. Radosława Figurskiego i kl. Kamila Hume, w kolędowanie przy stole włączyli się wszyscy goście. Po skończonej wieczerzy wigilijnej pożegnaliśmy naszych gości i udaliśmy się do pokoi spotkać się kursowo przy przedwyjazdowej kawie.

Kulminacją świętowania Świąt Bożego Narodzenia była uroczysta Msza Św., pasterka, sprawowana w toruńskiej katedrze św. Janów pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, której to asystowali klerycy. Na koniec Mszy Św. ksiądz biskup udzielił nam uroczystego błogosławieństwa na świętowania Narodzenia Pańskiego. Po zakończonej Mszy Św. udaliśmy się do naszych rodzin, domów, parafii, po to by tam świętować okres Bożego Narodzenia.

Jakub Szynkarewicz, kurs II
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies