Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Koncert Bożonarodzeniowy

2022-01-10
Dnia 8 stycznia 2022 roku, odbył się koncert bożonarodzeniowy, przygotowany przez kleryków i gości.
W minioną sobotę 8 stycznia w sąsiedztwie naszego seminarium, w Centrum Dialogu odbył się koncert „Oldschoolowe kolędowanie” w wykonaniu kleryków oraz gości. Warto w tym miejscu przypomnieć chociaż po krótce historię tego wydarzenia. Pierwszy tego typu koncert odbył się z inicjatywy ówczesnego wicerektora ks. Leszka Stefańskiego, w 2017 roku. Do tego niezwykłego projektu kleryków zachęcił przyjaciel ks. Leszka, Pan Krzysztof Zaremba – dyrektor muzyczny teatru „Baj Pomorski”, który bardzo krótkim czasie zyskał naszą ogromną sympatię. Pan Krzysztof do wykonania zaproponował nam kolędy i pastorałki z czasów swojej młodości. Na początku celem było zorganizowanie jednego koncertu w roku 2018, tak się jednak nie stało. Zagraliśmy kilka koncertów, w Toruniu, Grudziądzu czy Lubawie. W ubiegłym roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia ukazała się płyta zatytułowana „oldschoolowe kolędowanie”, która jest owocem kilkuletniej pracy wykonanej na próbach i koncertach oraz dwuletnich nagrań w studio.

Zgromadzoną w Centrum Dialogu publiczność przywitał ksiądz rektor Stanisław Adamiak, swoją obecnością podczas koncertu zaszczycił nas JE Biskup Wiesław Śmigiel. Wśród słuchaczy obecni byli księża, siostry zakonne, wierni świeccy, a także rodzice występujących kleryków i gości, co bardzo nas cieszy obecne były również całe rodziny. Historię wykonywanych przez nas utworów podczas koncertu przedstawił dk. Jan Tatarkowski. Początek tych utworów sięga lat. 70 XX wieku i takich utworów i twórców jak „Bractwo Kurkowe” pod kierownictwem Piotra Janczerskiego i ich projektu pt.„Już gwiazdeczka się kolebie”, a także pastorałki z mszy beatowej „Pan jest przyjacielem moim” oraz piosenek pochodzących z musicalu „Kolęda Nocka” Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego.

Po wykonaniu kilku utworów przygotowanych przez kleryków i gości, kl. Maciej Kozłowski zaprosił publiczność do wspólnego kolędowania. Na scenie pojawiły się siostry zakonne, a następnie grupa dzieci, które przybyły na wydarzenie ze swoimi rodzicami. Wszystkie dzieci dostały w prezencie najnowszą płytę z wykonywanymi pastorałkami. Koncert został nagrodzony przez publiczność  gromkimi brawami na stojąco. Przy wyjściu z Centrum Dialogu uczestnicy mogli nabyć najnowszą płytę „oldscholowe kolędowanie”.

Radosław Figurski, kurs III
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies