Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Piesza pielgrzymka do Tronu Jasnogórskiej Pani- relacja kl. Mateusza

2016-08-18
Tegoroczne wakacje obfitują w wiele ważnych wydarzeń. Jednym z nich jest Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze pozostałej po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, wielu ludzi, zwłaszcza młodych wyruszyło w pieszą wędrówkę do Tronu Matki Bożej w Częstochowie. Jest to droga, w czasie której przeżywa się rekolekcje, gdzie człowiek ma szanse na spotkanie z żywym Chrystusem obecnym w każdej Eucharystii, ale i w drugim człowieku. Dla alumnów seminarium jest to dodatkowo czas zdobywania praktyki duszpasterskiej.

W grupie pomarańczowej, której przewodnikiem jest ks. Dawid Huzior, pielgrzymka rozpoczęła się 2 sierpnia br. Mszą świętą sprawowaną w Grudziądzkiej Bazylice Mniejszej pw. Św. Mikołaja Bpa. Jest to również Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Po Mszy świętej ok. 85 pątników wyruszyło w wędrówkę. Wśród pielgrzymów obecni byli klerycy: Sebastian Chyła, Mateusz Archita, Mateusz Wiśniewski oraz diakon Paweł Malinowski.

Pielgrzymka to tzw. rekolekcje w drodze. Każdy dzień ma swój rytm. Trasa, którą przebywają pątnicy, podzielona jest na „etapy” liczące średnio 10 km. W ciągu dnia jest ich zazwyczaj cztery, w zależności od odległości jaką trzeba pokonać. Po każdym z etapów ksiądz przewodnik ogłasza przerwę. Dzień rozpoczyna się wczesnym rankiem od Mszy św. Po niej na „pierwszym etapie” rozpoczynają się modlitwy poranne oraz godzinki ku czci NMP. Na innych etapach odmawia się różaniec z intencjami od pielgrzymów, koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Litanie Loretańską. Za prowadzenie wszystkich modlitw odpowiedzialni są klerycy. Poza modlitwami czas drogi obfituje w radosne pieśni, konferencje prowadzone przez kapłanów oraz chwile dla „brata i siostry” , w których można w „ciszy” porozmawiać. Każdy dzień kończy się Apelem Jasnogórskim.

Pielgrzymka z grupą pomarańczową trwa 11 dni. Tego ostatniego dnia wchodzimy przed wizerunek Matki Bożej, gdzie każdy ma okazje złożyć swoje intencje, w których pielgrzymował. Następnie uczestniczymy w uroczystej Mszy świętej kończącej pielgrzymkę pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Szamockiego.

Trud i zmęczenie, które ofiarują pielgrzymi, pozostawia wielką radość w sercu. Wielu ludzi już zapowiedziało, że w przyszłym roku również będzie obecnych na szlaku do Jasnogórskiej Pani. Ja sam odbyłem trzecią pieszą pielgrzymkę do Częstochowy i mam nadzieję, że za rok również będę mógł ruszyć w drogę.

Kl. Mateusz Wiśniewski, kurs IV

 

Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies