Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Piesza pielgrzymka do Tronu Jasnogórskiej Pani- relacja kl. Jakuba

2016-08-30
Jedną z moich tegorocznych praktyk wakacyjnych była piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Te rekolekcje w drodze (którymi niewątpliwie jest pielgrzymka) przeżywałem jako członek toruńskiej grupy niebieskiej. Naszym przewodnikiem był O. Michał Gawryluk OSPPE. Oprócz niego w grupie było jeszcze dwóch księży oraz dwie siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Terezjanek od Dzieciątka Jezus. Grupa niebieska jest o tyle wyjątkowa w naszej diecezji, ponieważ jest organizowana przez oo.Paulinów z parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu, a więc z natury rzeczy jest związana z Jasną Górą na wielu płaszczyznach.

Nasza droga zaczęła się, tak jak wszystkich grup toruńskich 04.08 Mszą świętą w toruńskiej katedrze sprawowaną pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, a zakończyła się Mszą świętą rozesłania 12.08 na Jasnej Górze sprawowaną pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego.

Nie pierwszy raz uczestniczyłem w pielgrzymce, jednak tegoroczna była dla mnie wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz pomagałem obsługiwać pielgrzymów. Przypadła mi rola kierowcy tzw. sanitarki - samochodu, który towarzyszy grupie i służy tym braciom lub siostrom, którzy zaniemogli na trasie. Zadanie to, od którego wzięła się potoczna nazwa sanitarki jest tylko kroplą w morzu obowiązków jej kierowcy, o czym się przekonałem. Przede wszystkim sanitarka spełnia również rolę zaplecza technicznego, więc w każdej chwili musiałem być gotowy, że zostanę wezwany, aby np. dostarczyć nowe baterie do mikrofonów, akumulatory do nagłośnienia (tzw. tub) czy zabezpieczyć i przewozić instrumenty podczas deszczu lub też pomóc przy wielu innych mniej lub bardziej nieprzewidywalnych “sytuacjach awaryjnych”. Zostałem również zaangażowany przy mniej typowym zadaniu (jak na kierowcę sanitarki), a mianowicie przy kierowaniu ruchem. Otrzymałem swoją kamizelkę odblaskową, tarczę do zatrzymywania pojazdów (czyli popularny “lizak”) oraz krótkofalówkę, która służyła za kontakt pomiędzy porządkowymi (osobami kierującymi ruchem w pobliżu grupy pielgrzymkowej). Pomagałem w zabezpieczaniu większych i bardziej ruchliwych skrzyżowań. Oprócz wyżej wymienionych zadań, posługiwałem muzycznie. Dane było mi również poprowadzić jeden z apelów jasnogórskich na których codziennie wieczorem gromadziła się cała grupa.

Niejedna osoba może powiedzieć: “Jeżdżenie samochodem za grupą? Co to za pielgrzymka?”. Moja odpowiedź brzmi: równie ciężka, a nawet pod niektórymi aspektami cięższa, niż przebyta pieszo. Oczywiście nie w sensie fizycznym, lecz duchowym. Właściwie cały dzień jest się oderwanym od grupy, więc samemu trzeba organizować sobie czas na modlitwę i samemu zadbać o to, aby pielgrzymka stała się rekolekcjami, a nie zwykłą podróżą. Niejednokrotnie na trasie doskwiera nuda i samotność, kiedy czeka się za grupą, czyli wspólnotą, którą tworzy się razem z resztą pielgrzymkowych sióstr i braci. Zresztą ze względu na wspomniane oderwanie od grupy poczucie wspólnotowości pielgrzymki jest mocno zagrożone. Bycie kierowcą sanitarki jest posługą, jak każda inna posługa na pielgrzymce - wyczerpująca, ale przynosząca olbrzymią satysfakcję i radość płynącą z bycia dla innych.

Nie mogę nie wspomnieć o jednym z najbardziej wzruszających momentów na trasie grupy niebieskiej, czyli mszach świętych w Chruścinie i Kuczkach. Są to msze polowe (zdjęcia na dole strony) odprawiane we wsiach, w których nocujemy. Co roku uczestniczy w nich mnóstwo mieszkańców, którzy wyczekują naszego przybycia między innymi z powodu tych liturgii. Co w nich jest takiego niezwykłego? Są to jedyne msze święte w tych miejscowościach w ciągu roku, a zarówno Chruścin, jak i Kuczki są oddalone od swoich kościołów parafialnych o około 10 km, więc dla wielu starszych i schorowanych mieszkańców jest to jedyna okazja do uczestniczenia we mszy świętej w roku.

Jak widać pielgrzymka nawet spędzona za kierownicą samochodu jest nadal pięknym czasem modlitwy, obfitującym w wiele wzruszających chwil i świadectwem, że każdy trud podejmowany dla Boga ma sens.
 


kl. Jakub Kalinowski, kurs II

Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies