Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Dzień skupienia z rodzicami

2021-10-14
W niedzielę 10 października odbył się dzień skupienia z rodzicami alumnów kursów III, IV, V
Dnia 10 października 2021 roku obchodziliśmy w naszej wspólnocie dzień skupienia dla rodziców. W tym roku miał on nieco inny charakter, bowiem przeznaczony był dla rodziców III, IV i V roku. Był to dla nas dzień bardzo wyczekiwany, gdyż w ubiegłym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nasze coroczne spotkanie z rodzicami i bliskimi zostało odwołane. Każdy z nas mógł zaprosić trzech krewnych. Szczególnie wyjątkowy był ten dzień zwłaszcza dla braci z roku III, gdyż nasi bliscy po raz pierwszy mogli zobaczyć nas w stroju duchownym.
Nasze rodzinne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00, od wspólnej kawy na kleryckich pokojach. Następnie udaliśmy się do kaplicy, gdzie zostaliśmy przywitani przez księdza rektora Stanisława Adamiaka oraz wysłuchaliśmy konferencji prowadzonej przez księdza wicerektora Michała Oleksowicza. Podczas tej konferencji, użył on niezwykle ciekawego porównania życia kapłańskiego do lodowca, aby lepiej zobrazować nam, i naszym krewnym, istotę powołania oraz przybliżyć wszystkim obowiązki i wizerunek przyszłych duchownych.
Po wysłuchaniu tejże konferencji, mieliśmy ponad godzinę, aby oprowadzić naszych bliskich po pięknym gmachu naszego toruńskiego seminarium oraz pospacerować w ogrodzie. Następnie, zgromadziliśmy się w kaplicy o godzinie 12:00, aby uczestniczyć we Mszy Świętej, pod przewodnictwem księdza rektora, Stanisława Adamiaka. W Ewangelii, mogliśmy usłyszeć niezwykle trafne, jakby przygotowane specjalnie na ten dzień słowo Chrystusa. Szczególnie wymowny był fragment: Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym». Ksiądz rektor uwypuklił wówczas w homilii trudy i wyrzeczenia wynikające z życia kapłańskiego, ale także kryjące się za nim piękno oraz zwrócił uwagę na niebiańską nagrodę, która czeka tych, którzy są gotowi w pełni pójść za Chrystusem.
Po Mszy Świętej udaliśmy się na uroczysty obiad. Po obfitym i smacznym posiłku, wraz z rodziną, bracią klerycką i moderatorami, powierzyliśmy siebie w październikowym nabożeństwie różańcowym. Po wspólnej modlitwie, mieliśmy do dyspozycji czas wolny aż do kolacji, aby spędzić go w rodzinnym i przyjacielskim gronie.

Emanuel Kwiatkowski, kurs III
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS