Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Dni seminaryjne

2016-10-26
Toruńskie seminarium duchowne dwa razy w roku – jesienią i wiosną – organizuje „drzwi otwarte” dla młodych chłopaków, którzy chcą przyjrzeć się z bliska codziennemu życiu kleryków. Tej jesieni dni seminaryjne odbyły się w dniach 21 – 23 października. Wzięło w nich udział 17 młodych mężczyzn, którzy rozeznają swoje życiowe powołanie. Przyjechali z różnych stron naszej diecezji, m.in. z : Torunia, Grudziądza, Działdowa, Hartowca, Wąbrzeźna, Lubawy i Złotorii.
W piątek po kolacji, rozpoczynającej dni seminaryjne, wszyscy udali się do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie I, aby uczestniczyć tam w pierwszym po przerwie wakacyjnej wieczorze chwały.

Sobota była najbardziej intensywnym dniem dla naszych gości. Rozpoczęły ją Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP z mszą św. o godz. 7.30. Po śniadaniu uczestnicy wysłuchali konferencji nt. biblijnych powołań, poprowadzonej przez jednego z kleryków. Następnie mieli okazję przyłączyć się do kleryckiej pracy, którą było grabienie liści z terenu wokół seminarium. Nieodłącznym elementem każdych „drzwi seminaryjnych” jest spotkanie z socjuszami w pokoju „na kawie”. Chłopaki mogli wtedy porozmawiać z klerykami na różne tematy. Po południu można było wspólnie obejrzeć film. Wieczorem wspólnie modliliśmy się nieszporami, a po kolacji zmówiliśmy różaniec, wsłuchując się również w świadectwa powołania naszych braci z kursu V, którzy dwa tygodnie temu przyjęli admissio.

Dzień Pański, czyli niedziela, rozpoczął się wspólną jutrznią. Następnie, po śniadaniu, nasi goście udali się ze swoimi socjuszami do toruńskiej katedry, gdzie o godz. 9.00 uczestniczyli we mszy św. Po powrocie był czas na kawę z klerykami. Jesienną edycję dni seminaryjnych zakończył film o misjach (z okazji 90. Światowego Dnia Misji) oraz wspólny obiad.

„Drzwi otwarte” w seminarium zawsze są dobrą okazją, aby młodzież męska mogła choć na kilka dni wejść w typowe życie kleryka. Niejeden ich uczestnik wstępuje później w seminaryjne progi. Liczymy, że również to niedawno zakończone spotkanie nie pozostanie bezowocne i niebawem spotkamy się przynajmniej z niektórymi z chłopaków na drodze wiodącej do kapłaństwa.

SAI
Dominik Kabaczyński
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS