Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Okres propedeutyczny w naszym Seminarium

2017-10-11
Od 1 do 15 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu dziesięciu chłopaków uczestniczyło w propedeutyku. Jest to okres przygotowawczy, który rozpoczyna formację seminaryjną.
Od 1 do 15 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu dziesięciu chłopaków uczestniczyło w propedeutyku. Jest to okres przygotowawczy, który rozpoczyna formację seminaryjną.
           
Pierwszy tydzień spędziliśmy w Toruniu. Mieszkaliśmy w gmachu seminaryjnym, zapoznając się z nim. Mieliśmy okazję zwiedzić i uczestniczyć we Mszy świętej w kościele parafialnym w Świerczynkach, Katedrze Świętych Janów oraz Konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży. Oprócz spotkań modlitewnych były konferencje prowadzone  przez moderatorów oraz czas wspólnej integracji.
           
W drugim tygodniu wybraliśmy się na wyjazd w góry. Rozpoczęliśmy go od Eucharystii w wyjątkowym miejscu - na Jasnej Górze.  Następnie odwiedziliśmy Krakowskie Łagiewniki. Wspaniałym przeżyciem była modlitwa przed łaskami słynącym obrazie Jezusa Miłosiernego i relikwiach Św. Faustyny. Kolejnym punktem było nawiedzenie Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Mogliśmy podziwiać piękne mozaiki w górnym kościele, ujrzeć oryginalną płytę z watykańskiego grobu Ojca Świętego oraz pomodlić się przy relikwiach Świętego z Wadowic.
           
Ostatnim etapem był przyjazd na miejsce noclegu. W tym roku gościli nas Księża Sercanie w Węglówce. Na drugi dzień, po przyjeździe do Węglówka, zajechaliśmy do Ludźmierza na chwilę modlitwy przed Gaździną Podhala. W ołtarzu tego Sanktuarium otaczana jest czcią figurka Madonny, której berło wypadło w dniu koronacji, a chwycił je kard. Karol Wojtyła. Po opuszczeniu tej pięknej miejscowości wyruszyliśmy na szlak nad Morskie Oko. W kolejnych dniach odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc: sanktuarium św. Szymona w Lipnicy Murowanej, sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie, sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W przedostatnim dniu wyjazdu pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia.  Bardzo poruszyła nas wizyta w byłym obozie koncentracyjnym.  Oprócz miejscu kultu, przeszliśmy Doliną Kościeliska oraz popłynęliśmy kajakami wzdłuż Popradu. Był też czas rekreacji przy wspólnym grillu. Podczas powrotu odwiedziliśmy przepiękne Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin. Po wysłuchaniu historii tego miejsca uczestniczyliśmy w Eucharystii. Podczas chwili indywidualnej modlitwy zawierzaliśmy nasze powołanie i rodziny uśmiechniętej Leśniowskiej Pani.
           
Nasz przygotowawczy okres zakończyliśmy Eucharystią sprawowaną w dzień Matki Bożej Bolesnej, po której powróciliśmy do naszych domów.


kl. Paweł Miotk
GALERIA ZDJĘĆ


Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies