Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Boże Narodzenie w Seminarium

2018-01-03
Tradycyjnie klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu spędzają wigilie w seminarium.
Jest to zwyczaj, który jest kontynuowany od czasów dawnej diecezji chełmińskiej. W tym roku była to bardzo wyjątkowa chwila, ponieważ po raz pierwszy do wigilijnego stołu zasiadł z nami ksiądz biskup Wiesław Śmigiel, nowy Ordynariusz Toruński. Obecni byli również biskup Andrzej Suski oraz biskup Józef Szamocki.
           
Wigilie rozpoczęliśmy od uroczystych nieszporów, którym przewodniczył ksiądz rektor Dariusz Zagórski. Po wspólnej modlitwie wraz z księżmi biskupami, moderatorami, profesorami i posługującymi w naszym domu siostrami przeszliśmy na seminaryjny refektarz, gdzie usłyszeliśmy fragment Martyrologium Rzymskiego oraz słowa Ewangelie opowiadające o narodzeniu Pańskim. Następnie był czas przeznaczony na dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń, po którym zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Podczas smakowania wigilijnych potraw mogliśmy radować się wspólnym śpiewaniem kolęd.

           
Świętowanie Narodzenia Pańskiego wieńczy Pasterka, którą przeżywamy w Bazylice Katedralnej świętych Janów. W tym roku mszy świętej pasterskiej przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel. W czasie homilii bp Śmigiel zauważył, że Boże Narodzenie daje nam wiele aspektów do rozważania tajemnicy Wcielenia. Jednak zaznaczył ten najbardziej wyróżniający się, jakim jest fakt, że Bóg narodził się jako małe dziecko. Podkreślił jak wielkim darem jest życie, a przyjęcie Boga radykalnie zmienia życie. Biskup Wiesław zaznaczył, że trzeba, aby Boże Narodzenie to czas narodzin Chrystusa w naszych sercach.

           
By
ł to bardzo piękny czas świętowania tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Po wspólnym radosnym celebrowaniu Bożego Narodzenia wyjechaliśmy do naszych domów, abyśmy mogli naszą radością podzielić się z naszymi bliskimi.


kl. Karol Kalwa


 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies