Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Triduum Paschalne: Liturgia Męki Pańskiej

2018-04-08
Wielki Piątek to dzień wspominania Męki i Śmierci Pana Jezusa. Jest to również dzień, w którym nie odprawia się Mszy Świętej.

Jako wspólnota seminaryjna uczestniczyliśmy w Liturgii Męki Pańskiej w toruńskiej katedrze. Sama liturgia rozpoczęła się od wejścia w ciszy i postawy prostratio, czyli położeniu się celebransa krzyżem. Jest to bardzo wymowna chwila modlitwy w ciszy i  uniżeniu przed Chrystusem, który za nas umarł na krzyżu.

    Biskup Andrzej Suski w trakcie homilii zwrócił uwagę, iż krzyż z symbolu męczeństwa, a przede wszystkim hańby - ukrzyżowanie było karą, która dotykała największych zbrodniarzy - stał się symbolem miłości i tronem Jezusa Chrystusa.

    Najważniejszym momentem liturgii wielkopiątkowej była adoracja krzyża. Każdy z nas miał możliwość uczczenia znaku, przez który przyszło zbawienie. Na koniec Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie został przeniesiony do grobu Pańskiego, w którym spoczywał, aż do liturgii Wigilii Paschalnej.

    My, jako wspólnota seminaryjna, mieliśmy możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu przez całą noc i dzień w kaplicy seminaryjnej.


kl. Paweł Miotk, kurs II

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
STY
24
Czwarty Czwartek Czuwanie
Kaplica WSD godz. 20:00
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies