Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Admissio - gotowość do przyjęcia święceń

2018-10-23
W niedzielę misyjną, 21 października br. wspólnota seminaryjna zebrała się w Katedrze Świętych Janów na Mszy św., celebrowanej przez biskupa seniora Andrzeja Suskiego, podczas której ośmiu braci z kursu V wyraziło swoją gotowość do przyjęcia święceń.
W niedzielę misyjną, 21 października br. wspólnota seminaryjna zebrała się w Katedrze Świętych Janów na Mszy św., celebrowanej przez biskupa seniora Andrzeja Suskiego, podczas której ośmiu braci z kursu V wyraziło swoją gotowość do przyjęcia święceń. Obrzęd ten, zwany admissio, jest też potwierdzeniem ze strony Kościoła, że ci kandydaci faktycznie są powołani przez Boga do życia kapłańskiego. W uroczystości udział wzięli także kapłani: ks. Dariusz Zagórski – rektor, ks. Paweł Rochman - wicerektor, ks. Piotr Roszak – opiekun kursu V, ks. Leszek Stefański – poprzedni wicerektor oraz ks. Kazimierz Piastowski – proboszcz jednego z kleryków. Obecne były także rodziny kandydatów do święceń oraz 25 chłopaków uczestniczących w dniach seminaryjnych.
            W homilii ksiądz biskup, nawiązując do liturgii słowa, mówił o powołaniu chrześcijan do służby na wzór Jezusa i Maryi. Wezwał też kandydatów do święceń, aby pamiętali o służebnym charakterze kapłaństwa, do którego zmierzają.
            Sam obrzęd, mający miejsce po homilii, polega na dwukrotnym udzieleniu twierdzącej odpowiedzi „chcę” na postawione przez biskupa pytania: „czy [...] chcesz się tak przygotować, abyś mówe właściwym czasie godnie przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu oraz pełnić w Kościele te posługi?” oraz „czy chcesz tak kształtować swoje życie duchowe, abyś mógł wiernie służyć Chrystusowi i Jego mistycznemu Ciału, to znaczy Kościołowi?”. Następnie biskup udziela wybranym błogosławieństwa.
            Po Mszy św. klerycy z kursu V wraz ze swoimi rodzinami udali się do seminarium na spotkanie z opiekunem roku, ks. Piotrem Roszakiem. Był to czas wspomnień z ubiegłych 4 lat życia w seminarium i majowej pielgrzymki do Santiago de Compostela. Rodzice mieli także okazję do lepszego poznania się i odwiedzenia pokojów, w których mieszkają ich synowie.
            Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem i wyjazdem do rodzinnych miejscowości w celu wzięcia udziału w wyborach samorządowych.

kl. Dominik Kabaczyński, kurs V

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Kalendarz »
WRZ
5
Rocznica poświęcenia Katedry
Toruń - Katedra, godz. 18:00
PAŹ
20
Admissio
Toruń - Katedra, godz. 9:00
LIS
24
Uroczystość Chrystusa Króla
Toruń - Katedra, godz. 12:30
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies