Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Misterium Męki Pańskiej Grębocin, 17.04.2019 r.

2019-04-24
Około 200 osób wcieliło się w role tych, których 2000 lat temu można było spotkać na ulicach Jerozolimy.
Już po raz dwunasty w Wielką Środę odbyło się w Grębocinie Misterium Męki Pańskiej. Jest to inscenizacja przedstawiająca ostatnie wydarzenia życia Jezusa Chrystusa – od uroczystego wjazdu do Jerozolimy po złożenie do grobu. Około 200 osób wcieliło się w role tych, których 2000 lat temu można było spotkać na ulicach Jerozolimy. Byli wśród nich: żołnierze rzymscy wraz ze sługami, kapłani żydowscy, faryzeusze, przekupki na straganach, apostołowie. Fenomenem tego wydarzenia jest to, że widzowie, których liczba w tym roku sięgała 4000, nieświadomie odgrywają rolę tłumu gromadzącego się w Jerozolimie na święcie Paschy. Każdy uczestnik otrzymuje palmy, którymi wita wjeżdżającego na osiołku Jezusa, a może się zdarzyć, że ktoś z widzów będzie przekupywany, aby głosować za uwolnieniem Barabasza. Również klerycy naszego seminarium czynnie włączają się w organizację tego wydarzenia, wcielając się w role apostołów, faryzeuszów lub rzymskich żołnierzy. Niektórzy wzięli też udział jako widzowie.
Organizatorem akcji jest parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie, a jej głównym koordynatorem – ks. Paweł Borowski. Misterium jest przygotowane bardzo profesjonalnie – aktorzy mają na sobie odpowiednie stroje, wypożyczone z teatru, na placu ustawiony jest system nagłaśniający oraz tworzące odpowiedni klimat oświetlenie. Na placu ustawione są stragany, na których można zakupić pieczywo, napoje czy warzywa. Wszystkie dialogi odbywają się na żywo, co sprawia, że akcja rozgrywa się tu i teraz. Jest to duchowe przeżycie zarówno dla widzów, jak i dla aktorów, którzy jako wierzący, czasem muszą się wcielać w postacie wrogie Jezusowi.
Tegorocznym motywem przewodnim było starcie dobra ze złem; światłości z ciemnością. Ta walka została ukazana w scenie nocnej rozmowy Jezusa z Nikodemem. Udział w misterium doskonale wprowadza w przeżycie Triduum Paschalnego.

Dominik Kabaczyński, kurs V
 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »




© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies