Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Odpust Matki Bożej Lipskiej w Lubawie

2019-07-11
Foto: http://e-lubawa.pl/galeria/9019
W dniach 1 - 2 lipca 2019 roku odbywał się Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie. W tych dniach Matka Boża jest szczególnie czczona w Lipach - miejscu swoich objawień. Jest to wyjątkowy czas i miejsce, gdzie przybywa rzesza czcicieli i pątników, aby bardziej niż kiedykolwiek w roku oddać chwałę Najświętszej Panience. Tegoroczny odpust miał wyjątkowy charakter, ponieważ obchodzono jubileusz 50-lecia koronacji Matki Bożej Lipskiej koronami papieskimi. Aktu tego dokonał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.
Początki uroczystości miały miejsce 1 lipca o godz. 15.00 w kościele farnym w Lubawie. Rozpoczęły się one nieszporami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Bezpośrednio po nich wyruszyła uroczysta procesja z figurką Matki Bożej, sztandarami, chorągwiami i feretronami w towarzystwie orkiestry do sanktuarium w Lipach. Matka Boża przechodząc ulicami miasta była witana przez mieszkańców klęczących przy swoich domostwach, które były wyjątkowo przystrojone. Podczas tej trzy-kilometrowej procesji odmawiany był różaniec i śpiewano maryjne pieśni. Miało miejsce także poświęcenie nowej przydrożnej kapliczki. Po dotarciu na miejsce o godz. 17.00 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla - ordynariusza diecezji toruńskiej. Kolejna Msza o godz. 19.30 sprawowana była w intencji rolników i robotników. Następnie miało miejsce wieczorne czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych.

Ciepły i pogodny wieczór sprzyjał modlitwie przed figurką Matki Bożej przy ołtarzu polowym. O godzinie 22.30 wierni trzymając w rękach zapalone świece ruszyli śladami drogi krzyżowej okalającej plac przed sanktuarium. O godzinie 24.00 tradycyjnie odprawiona została Msza Święta ,,o północy", której przewodniczył ks. prof. Dariusz Zagórski, a w koncelebrze udział wzięli księża pochodzący z Lubawy lub sprawujący tam posługę. Po zakończonej Mszy figurę Matki Bożej przeniesiono do kaplicy. Następnego dnia uroczystości wznowiono godzinkami o godzinie 6.30 i poranną Eucharystią. Punktem kulminacyjnym jubileuszu koronacji była suma odpustowa o godzinie 10.30, której przewodniczył Prymas Polski - abp Wojciech Polak. O godzinie 15.00 tradycyjnie została odprawiona Msza Święta w intencji kierowców, po której dokonano błogosławieństwa i poświęcenia pojazdów. Nieszpory o godzinie 16.30 kończyły uroczystości odpustowe. Po ich zakończeniu, w uroczystej procesji, figurka Matki Bożej Lipskiej wróciła do Fary w Lubawie.


Paweł Orłowski, kurs V

Galeria zdjęć: http://e-lubawa.pl/galeria/9019

 
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies