Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Jubileusz 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej

2017-04-08
Co roku dnia 25 marca cała ludność diecezji z jej pasterzem na czele dziękuje Bogu za wielki dar powołania diecezji toruńskiej. Ten dzień jest zawsze dniem uroczystym, momentem w którym uświadamiamy sobie, że jesteśmy ludźmi tworzącymi i reprezentującymi kościół katolicki, konkretną wspólnotą – diecezją toruńską. W roku 2017 obchody te nabrały znacznie większego rozmachu niż w poprzednich latach, bowiem w owym roku świętujemy 25-lat istnienia diecezji toruńskiej.
Katedra śś. Janów wypełniła się wiernym ludem, który zgromadził się, by uczcić ten wyjątkowy jubileusz. Do toruńskiej katedry przybyli biskupi, księża diecezjalni, siostry zakonne i inni ludzie dobrej woli związani z naszą diecezją. Głównym gościem był natomiast Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, którego obecność, jak zaznaczył: „[…]jest obecnością samego papieża Franciszka[…]”

Na początku tej wzniosłej uroczystości bp Józef Szamocki odczytał list Ojca Świętego Franciszka, w którym papież wyraził wielką nadzieję, iż jubileusz rozbudzi serca do głoszenia Ewangelii. Papież Franciszek udzielił bp. Andrzejowi Suskiemu, prezbiterom, osobom konsekrowanym, wiernym świeckim i wszystkim zgromadzonym na uroczystej Liturgii apostolskiego błogosławieństwa.
Następnie głos zabrał gospodarz wydarzenia – bp Andrzej Suski, który wezwał wszystkich do dziękczynienia za diecezję przez jej główną patronkę Maryję Nieustającej Pomocy, oraz tych świętych Polaków. Bp Suski pozdrowił wszystkich zgromadzonych abpa Salvatore Pennacchio, duchowieństwo i przedstawicieli władz.

Po uroczystym przywitaniu rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył abp Salvatore Pennacchio. Koncelebrowało ją 6 biskupów i kilkuset kapłanów. Na zakończenie Mszy Świętej bp Józef Szamocki w imieniu diecezjan wyraził wdzięczność bp. Andrzejowi za jego wierną posługę na rzecz całej diecezji. Życzenia złożyli także obecni przedstawiciele władz m.in. wojewoda kujawsko-pomorski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i prezydent Torunia. Bp Andrzej Suski podziękował abp. Pennacchio za przyjęcie zaproszenia i przybycie na jubileuszowe obchody.

Po Mszy św. abp SalvatorePennacchio odsłonił pamiątkową tablicę upamiętniającą posługę pierwszego biskupa toruńskiego – Andrzeja Wojciecha Suskiego.


kl. Mateusz Bartkowski, kurs III


Liturgia na dziś »
Kalendarz »
MAJ
24
Czuwanie modlitewne ZAPRASZAMY!
WSD w Toruniu, 20:00
MAJ
25-27
Spotkanie Młodych Taizé - Ogniem posoleni
Grębocin
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies