Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Wyjątkowa noc Zmartwychwstania

2020-04-16
W naszym seminarium po raz pierwszy w historii sprawowaliśmy Triduum Paschalne w kaplicy seminaryjnej im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Zgodnie z wytycznymi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz dekretem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla obchody całego Triduum zostały okrojone.

Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godzinie 22 pod przewodnictwem ks. rektora Stanisława Adamiaka. Różnicę w stosunku do lat poprzednich, zauważyliśmy już na samym początku. Zostało pominięte uroczyste odpalenie paschału od ogniska. Dodatkowo ku naszemu zaskoczeniu w czasie jego wniesienia były śpiewane tylko raz słowa „Światło Chrystusa”. Następnie zostało odśpiewane Orędzie Wielkanocne, po którym przeszliśmy do liturgii słowa.  Po ostatnim czytaniu nastąpiło odśpiewanie „Chwała na wysokości Bogu” i od tego momentu powróciły dzwonki, które ucichły w Wielki Czwartek. Również w tym momencie zapaliły się światła w całej kaplicy.


W kazaniu ksiądz rektor przyrównał osoby, które nie mogą uczestniczyć fizycznie w liturgii do zesłańców z piosenki Jacka Kaczmarskiego „Wigilia na Syberii”. Zwrócił również uwagę na czytania, które usłyszeliśmy, które mówią nam o wolności i niewoli. Ciemność, która jest na początku liturgii ma nam przypominać niewolę.
Z tradycyjnej liturgii chrzcielnej pozostało tylko odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Nie odbyła się również procesja rezurekcyjna.

Mimo tego, iż liturgia została okrojona, wszyscy cieszyliśmy się, że możemy uczestniczyć w całym Triduum Paschalnym.  Radości ze Zmartwychwstania Pana nie przysłoniła nam nawet obecna sytuacja w kraju.


Mateusz Witos, kurs I

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies