Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Rekolekcje na początek roku formacyjnego

2020-10-06
Motywem przewodnim rekolekcji były słowa zaczerpnięte z księgi proroka Izajasza „Wybrałem Cię”.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego, co roku w naszej wspólnocie seminaryjnej przeżywamy rekolekcje, które oficjalnie inaugurują rok formacyjny. W tym roku Słowo Boże skierował do nas ksiądz Zenon Pipka, kapłan z wieloletnim oraz bardzo rozległym doświadczeniem duszpasterskim. Obecnie ksiądz Zenon jest proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni, warto również wspomnieć, że ksiądz rekolekcjonista jest diecezjalnym duszpasterzem osób głuchoniemych oraz Ruchu Światło-Życie w diecezji gdańskiej.

Motywem przewodnim rekolekcji były słowa zaczerpnięte z księgi proroka Izajasza „Wybrałem Cię”. Ksiądz rekolekcjonista w trakcie głoszonych konferencji poruszał wiele ważnych tematów związanych z życiem kapłańskim. Szczególną uwagę ksiądz Zenon zwrócił na obecność modlitwy w życiu każdego księdza. Podczas spotkań w grupach wielu kleryków wskazywało na te modlitwy, których nie może zabraknąć podczas dnia w życiu kapłańskim, ale które warto podejmować już teraz. Eucharystia, rozmyślanie, brewiarz, różaniec, to według księdza Zenona minimum, które każdy ksiądz powinien realizować. Modlitwa ma się stać centrum naszego życia, według którego mamy kształtować naszą codzienność. W trakcie spotkań w grupach mogliśmy również podzielić się przykładami kapłanów, którzy byli i są dla nas przykładem żarliwej modlitwy. Ksiądz rekolekcjonista zaprosił nas również na tak zwane: „rozmowy Nikodemowe”. Każdy z nas w wolności serca, miał możliwość na osobistą rozmowę z księdzem Zenonem.


Ostatniego dnia rekolekcji, w niedzielę, uwagę nas wszystkich przyciągnął punkt „Betania-w gronie przyjaciół”. Tak, jak Jezus spotykał się z Łazarzem, Martą i Marią. Podobnie i my zgromadziliśmy się w naszej seminaryjnej kawiarence, aby spotkać się z dwiema parami moderatorskimi z Domowego Kościoła. Spotkanie było bardzo serdeczne i budujące. Przede wszystkim pary moderatorskie podzieliły się z nami swoim świadectwem nawrócenia, opowiedziały o swojej wspólnocie a także życiu osobistym.  Dowiedzieliśmy się o różnych inicjatywach, jakie podejmują świeccy w Kościele, o ich obecności oraz konkretnym działaniu. Jednym z takich przykładów działań Domowego Kościoła, może być chociażby pomoc w robieniu zakupów starszym osobom w czasie pandemii, czy organizacja wyjazdów dla dzieci i młodzieży na kolonie.


Ostatnim punktem rekolekcji była Msza Święta, podczas której nasi bracia z kursu III przyjęli strój duchowny, a nowi alumni złożyli ślubowanie.


Radosław Figurski, kurs II.

 
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies