Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   „Jezus w czasach zarazy, z Ewangelią Jana w ręku”

2021-02-23
Nasze rekolekcje wielkopostne rozpoczęły się w wieczór Środy Popielcowej 17.02.2021 r., od Hymnu do Ducha Świętego. Tegorocznym rekolekcjonistą był wybitny biblista ks. prof. Mariusz Rosik. Temat rekolekcji brzmiał „Jezus w czasach zarazy, z Ewangelią Jana w ręku”. A więc naszym przewodnikiem duchowym był św. Jan Ewangelista.
Po przybliżeniu przez ks. Profesora pewnej hipotezy na temat postaci świętego Jana, jakoby Apostoł stojąc pod krzyżem Jezusa w czasie jego śmierci miał 13 lat, rozpoczynaliśmy podróż w głąb Dobrej Nowiny. Dzięki naszym otwartym sercom i rozjaśnionym umysłom, które chłonęły mądrość jak sucha ziemia deszcz oraz świetnej retoryce księdza profesora Rosika, mogliśmy poznać aspekty kulturowe i historyczne Ewangelii, które są niezbędne do zrozumienia jej treści, a także symbolikę, która wyszła spod pióra św. Jana.  

Wiek św. Jana nie jest do końca znany, wiemy na pewno, że był on najmłodszy wśród Apostołów oraz że swoją Ewangelię napisał około roku 90, a więc prawdopodobnie 60 lat po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Miał on dużo czasu do namysłu, dużo czasu do przetrawienia i rozmyślania nad słowami Chrystusa. Z tego powodu jego Ewangelia jest najbardziej teologiczna a przez to, że jest przepełniona symbolami, jest też bardzo trudna do zrozumienia.


Wszystkie dni rekolekcji były przeżyte bardzo intensywnie. Każdego dnia mieliśmy dużo konferencji i modlitwy. Jest to jednak czas, w którym szczególnie skupiamy się na naszej relacji z Bogiem. Jesteśmy bowiem odłączeni od internetu, urządzeń elektrycznych i pogaduszek, a podłączeni pod zdrój Żywej Wody jaką są Sakramenty i Słowo Boże. Tylko my i Pan Bóg, bez żadnych przeszkadzajek.


Niewątpliwie dla każdego seminarzysty rekolekcje są czymś wyczekiwanym. To podczas nich ładujemy akumulatory duchowe, dzięki którym możemy zgłębiać Boże tajemnice.  


Wojciech Urbański, kurs II

 
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies