Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Majowy Dzień Skupienia

2021-06-01
W dniach 14-15 maja przeżywaliśmy w naszym seminarium dzień skupienia. Poprowadził go ks. prof. Adam Rybicki – dyrektor Instytutu Teologii Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W czas dnia skupienia wprowadził nas wspólnie odśpiewany hymn do Ducha Świętego.

Tematem przewodnim dnia skupienia była rola męskości w życiu zarówno kapłana, jak
i kleryka. Ksiądz rekolekcjonista trafnie przedstawił nam w czasie swoich konferencji, że kapłan zawsze pozostanie mężczyzną. Zwrócił uwagę, że dzisiejszemu światu brakuje kapłanów-mężczyzn, czyli takich, którzy będą podejmowali działania, a nie będą zganiali odpowiedzialność na innych. Współcześnie potrzeba księży, którzy będą kierować lud Boży do zbawienia siłą własnej wiary i duchowości. Zarówno kapłan, jak i kleryk musi być prawdziwym mężczyzną, musi podejmować działania, które będą zbliżały ludzi do Boga, musi być żywym świadectwem o Zmartwychwstałym.


Podczas spotkań została zwrócona uwaga na usilną potrzebę wytworzenia przy kościołach parafialnych grup dla mężczyzn świeckich. Jest to obszar, który wymaga zagospodarowania. Wielu jest mężczyzn, którzy chcieliby włączyć się w życie wspólnotowe parafii, ale brakuje dla nich odpowiedniego miejsca wspólnotowego.

Konferencje z wygłaszaną nauką były poprzedzone zawsze modlitwami. Modliliśmy się poszczególnymi modlitwami brewiarzowymi, odprawione zostało nabożeństwo majowe. Mieliśmy także czas na osobiste spotkanie z Panem Bogiem ukrytym pod postacią Najświętszego Sakramentu.

Dzień skupienia zakończył się w sobotę 14 maja Eucharystią, której przewodniczył ksiądz rekolekcjonista.

Jakub Szynkarewicz, kurs I
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »
© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies