Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Grudniowy dzień skupienia 2021

2022-01-03
W dniach 17-18 grudnia, w naszym seminarium odbył się grudniowy dzień skupienia.
W życiu ważne są chwile, kiedy możemy się zatrzymać, złapać oddech i przypomnieć sobie dokąd zmierzamy. Moment refleksji, zadumy i pytania samego siebie: czy jestem we właściwym miejscu; czy dam radę dobiec do mety, czyli celu mojego życia; czy nie zgubiłem czegoś ważnego po drodze? Dla kleryków naszego seminarium taką właśnie chwilą są rekolekcje i dni skupienia. Pośród natłoku spraw dnia codziennego, pragniemy znaleźć czas tylko dla Jezusa i znowu skalibrować nasz duchowy celownik na Niebo.

W dniach 17-18 grudnia nasza wspólnota seminaryjna przeżywała dzień skupienia. Prowadziła go siostra Małgorzata Borkowska, benedyktynka, historyczka, pisarka i tłumaczka. Od pierwszego spotkania wiedzieliśmy, że nie będą to zwykłe rekolekcje. Nasze rozważania zaczęliśmy od tematu pokory. Siostra przytoczyła jeden z apoftegmatów ojców pustyni mówiący o uczniu, który przybył do pewnego Abby, pustelnika. Prosił on ojca o pomoc, aby ten pomógł mu pokonać swoją pychę, która ciągle go dręczyła i której nie mógł z siebie wykorzenić. Abba powiedział do niego, że przecież ma powody do dumy, bo to właśnie on stworzył cały świat i wszystko, co w nim jest. Zaskoczony uczeń odpowiedział, że to nie on uczynił to wszystko, lecz Bóg. Dodał również, że to Pan jest sprawcą tego wszystkiego. Pustelnik odpowiedział spokojnie, że skoro on tego nie stworzył to czym się pyszni? Czy ma większy powód do dumy? Ten bardzo obrazowy przykład w jednej chwili uporządkował nasze myślenie o Bogu i o nas samych. Kolejne konferencje były poświęcone modlitwie i sposobie jej przeżywania. Rozmowa dwóch osób zdolnych do odpowiadania sobie na zadane pytania, skłonnych do mówienia – tak można przedstawić to czym jest nasz codzienny pacierz. To prawdziwa osobowa relacja angażująca nas i Boga, do którego zwracamy się z ufnością. On zawsze słyszy nasze modlitwy i odpowiada na nie, choć czasem trzeba nam długo czekać. Ostatnim punktem naszego dnia skupienia była rozmowa z siostrą Małgorzatą Borkowską. Podczas spotkania padło wiele pytań i tych zwyczajnych i tych trudnych. Nie zabrakło także radości i śmiechu, które wypełniają nasze „zwyczajne” dni.

Dzień skupienia dobiegł końca a my wróciliśmy do naszych obowiązków z nową siłą płynącą z modlitwy. Można powiedzieć, że naładowaliśmy nasze duchowe „akumulatory” i ruszamy dalej w drogę do naszego celu, którym jest kapłaństwo, a ostatecznie niebo.

Karol Brzozowski, kurs V
GALERIA ZDJĘĆ
Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies