Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

»   Światowe Dni Młodzieży w Krakowie- relacja kl. Pawła

2016-08-30
W dniach od 26 do 31 lipca br. miało miejsce największe wydarzenie w Polsce- Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Dawna stolica Polski stała się miejscem spotkania dla dużej rzeszy młodych ludzi ze wszystkich zakątków świata. Fakt przyjazdu papieża Franciszka był niezwykłym przedsięwzięciem nie tylko dla Krakowa ale i dla całej Polski.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oficjalnie rozpoczęły się we wtorek o godz. 17.30 Mszą świętą na Błoniach pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza - metropolity krakowskiego. Mimo deszczu, który zaczął już padać o godz. 15., tysiące ludzi zebrało się na polu przed pięknym ołtarzem polowym, który stanowił centrum tego miejsca.

Środa była dniem przylotu Ojca Świętego do Polski. Około godziny 16. samolot wylądował na lotnisku krakowskim. Stamtąd jechał w swoim papamobile na Wawel, gdzie miał spotkać się z arcybiskupami o godz. 17. W tym czasie można było zobaczyć i przywitać papieża stojąc wzdłuż trasy przejazdu. Po skończonej konferencji przejechał na ul. Franciszkańską 3 gdzie wyszedł do okna papieskiego o godz. 21.

Czwartek był dniem uroczystego powitania papieża. O 17. wychodząc z kurii archidiecezjalnej Ojciec Święty otrzymał od prezydenta Krakowa klucze do miasta. Następnie wsiadł do przygotowanego tramwaju by przejechać nim przez miasto docierając na Błonia. Tam czekała na Niego masa pielgrzymów z całego świata. Papież Franciszek został przywitany oczywiście krakowiakiem - tradycyjnym tańcem ludowym, a następnie - tak jak każdy uczestnik ŚDM - otrzymał pakiet pielgrzyma. Miejsce przygotowane dla Ojca Świętego było głównym punktem całego ołtarza, gdyż papieski fotel był ustawiony w takim miejcu, w jakim na obrazie Jezusa Miłosiernego wypływa krew i woda. Symbolizowało to, iż papież stanowi serce Chrystusa. Przy ołtarzu tym stał również duży biały krzyż, gdzie po obu jego stronach widniały wizerunki św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny.

W piątek 29 lipca o godz. 17.30. wszyscy pielgrzymi powtórnie zebrali się na Błoniach aby w spokoju i zadumie przeżyć wspólnie z Ojcem Świętym Drogę Krzyżową. Niesamowite rozważania dla każdej stacji powiązane z piękną scenerią powodowały chyba w każdym człowieku momenty refleksji a może nawet i wzruszenia. Przez te kilka dni Kraków był innym miastem, tętniło w nim życie ale zupełnie inne niż na co dzień.

Następnego dnia uroczystości papieskie przeniosły się na Brzegi. Powoli wszystkie sektory od początku do końca zapełniały się młodzieżą, by o 19.30 wspólnie z papieżem przeżywać nocne czuwanie modlitewne. Ten sam ołtarz, co na Błoniach, był przygotowany również tutaj, lecz tego wieczora w centralnym miejscu, gdzie wypływa krew i woda Chrystusa, zamiast fotela papieskiego była przygotowana ogromna monstrancja do której przyniesiono Najświętszy Sakrament i przy którym razem z Franciszkiem odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w różnych językach. Tej nocy na pewno nie można było się nudzić, gdyż do 23.30 odbywał się koncer,t a od 24.00. w namiotach Eucharystii w poszczególnych sektorach rozpoczęły się małe Adoracje Najświętszego Sakramentu. Do białego rana młodzi ludzie z różnych krajów bawili się i chwalili Pana każdy na własny sposób. Spoczynek nocny pod gołym niebem zakończył się dla większości ok. godziny 7.00, kiedy to znów ze sceny zaczęła dobiegać muzyka. Poranna toaleta wyglądała dość prymitywnie, ale chyba nikt nie narzekał. Msza św. posłania rozpoczęła się 15 minut wcześniej, niż była zaplanowana. Udział w uroczystości wieńczącej Światowe Dni Młodzieży w Krakowie wzięło ok. 2,5 mln osób. Na koniec Mszy papież Franciszek ogłosił datę i miejsce następnych Dni Młodzieży - odbędą się w Panamie w 2019 roku.

kl. Paweł Orłowski, kurs II

 

Liturgia na dziś »
Zobacz »


© 2016-2017 Wykonanie Marcin Koźliński / Toruń / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies